Zaloguj
Reklama

Leczenie bólu

Ból karku podczas pracy przed komputerem
Fot. medforum
Ból karku podczas pracy przed komputerem
(5)

Ból, jest zjawiskiem, które towarzyszy nam od początku narodzin do śmierci. Przez większość osób, ból opisywany jest jako bardzo nieprzyjemne doznanie czuciowe oraz emocjonalne. Pojawia się ono jako możliwość bądź na skutek rzeczywistego uszkodzenia tkanek.

Reklama

Pomimo faktu, iż ból jest dla nas bardzo nieprzyjemnym, uciążliwym i męczącym doznaniem w wielu przypadkach ratuje nam życie (dotyczy to bólu pochodzącego np. z wnętrz naszego ciała) bądź gdy chroni nas przed niebezpieczeństwem.  W niektórych przypadkach powinniśmy zatem docenić ból. Leczenie bólu jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy- zwłaszcza w przypadku leczenia bólu przewlekłego. 

Rodzaje bólu i ich charakterystyka

Ból w wielu przypadkach zwiastuje rozwijająca się w naszym organizmie chorobę, wielu chorobom towarzyszy i co ważne wskazuje na uszkodzenie tkanki naszego organizmu.

Ból można podzielić na:

  • ostry, czyli taki, który pojawia się na skutek urazu czy po zabiegu operacyjnym,
  • przewlekły, czyli taki, który towarzyszy pacjentowi na stałe, może ulegać osłabieniu bądź nasileniu. Kluczową kwestia jest to, iż ból ten utrzymuje się cały czas i staje się uciążliwy dla pacjenta. Ból tego rodzaju towarzyszy wielu chorobo, które rozwijają się (choroba zwyrodnieniowa, osteoporoza, choroby nowotworowe), podczas złamań czy po zespołach pourazowych. 

Metody leczenia bólu

Leczenie bólu, powinno zostać rozpoczęte od jego ocenienia/ zmierzenia. Pacjent przypisuje bólowi wartość liczbową od 0(brak bólu) do 10 (najsilniejszy ból). Znane są także inne sposoby oceniania skali bólu. Najczęściej stosowanymi środkami na uśmierzenie bólu są leki przeciwbólowe, które podawane powinny być pod okiem specjalisty (odpowiednie godziny podawanie leków bądź w przypadku bardzo silnych bólów przewlekłych, wlew ciągły). Leczenie bólu (zwłaszcza przewlekłego) ma za zadanie umożliwienie pacjentowi, normalnego i sprawnego funkcjonowania w życiu codziennym. Pacjenci, którzy maja do czynienia z bólem przewlekłym poszukują innych sposobów jego zmniejszenia/ złagodzenia.

Warto tutaj wymienić:

  • krioterapię, czyli tzw. leczenie bólu zimnem, gdzie w wyniku chwilowego przekrwienia tkanek, osoba chora przestaje odczuwać ból. Krioterapia może obejmować bolącą część ciała bądź być stosowana na całe ciało,
  • termoterapię, czyli leczenie za pomocą ciepła, gdzie ciepło przekazywane do tkanek wpływa na poprawę ukrwienia, zmniejsza napięcie mięśni i wiele innych,
  • termolezję, w przypadku której, w nerw odpowiadający z ból wkłuwana jest igła- elektroda. Jeden z jej końców podłączony jest do generatora prądu elektrycznego o ściśle określonej częstotliwości. Nerw nie ulega zniszczeniu w całości- może się zregenerować,
  • blokady, które polegają na wstrzyknięciu w miejsce bólu leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym.

Większość pacjentów, cierpiących na ból bardzo długo szuka sposobu na walkę z nim. Dobór metody leczenia bólu jest kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze