Czym jest epilepsja?

Padaczka zaliczana jest do jednej z najstarszych chorób.
Spis treści:
- Padaczka - jedna z najstarszych chorób
- Charakterystyka padaczki
- Napady padaczkowe
- Leczenie padaczki
- Zachorowalność
Padaczka - jedna z najstarszych chorób
Słowo epilepsja, pochodzi od greckiego słowa epilamvanien i oznacza atakować. W czasach starożytnych osoby, które doświadczały napadu padaczkowego traktowane były jako owładnięte przez duchy i demony.
W związku z powyższym choroba ta traktowana była jako „dar od Bogów, świętość”. Z czasem podejście do padaczki uległo zmianie i zaczęto ja traktować jako chorobę mózgu, którą należy leczyć za pomocą ziół czy leków.
Charakterystyka padaczki
Padaczkę charakteryzuje szereg zróżnicowanych i bardzo skomplikowanych procesów patofizjologicznych, które są wynikiem zaburzeń w prawidłowej pracy mózgu. Padaczka nie jest zatem chorobą w powszechnym, klasycznym tego znaczeniu. Jak pokazują badania naukowe, padaczka jest drugą, co do częstości chorobą przewlekłą, z jaką spotyka się w codziennej praktyce neurolog.
Padaczka, fot. panthermedia
Napady padaczkowe
Napady padaczkowe obrazują patologiczne czynności w mózgu, które mogą mieć miejsce na tle procesów chorobowych. Ich przyczyną mogą być różnego rodzaju stany zapalne, blizny pourazowe, zmiany zwyrodnieniowe, uciskowe czy zaburzenia w okresie rozwojowym. Jako ognisko padaczkowe definiuje się obszar uszkodzonej/zmienionej tkanki. W większości przypadków, padaczki to zaburzenia pierwotne mózgowe. Znane są jednak przypadki procesów pozamózgowych, które zaburzają homeostazę ustrojową.
Leczenie padaczki
W leczeniu padaczki nie ma jednego sposobu postępowania a jego celem jest całkowita kontrola napadów i uzyskanie jak najmniejszych objawów niepożądanych podczas leczenia lekami przeciwpadaczkowymi. Wybrany dla pacjenta lek powinien być dostosowany do typu napadu lub zespołu padaczkowego, częstości i ciężkości napadów. Pojawienie się leków nowej generacji dało pewną przewagę w stosunku do leków starszej generacji.
Padaczka, fot. panthermedia
Zachorowalność
Zachorowalność na padaczkę jest nieznacznie większa u mężczyzn aniżeli u kobiet. Znacznie większa jest u małych dzieci (tj. poniżej pierwszego roku życia) oraz osób po 65. roku życia. Najczęstszą przyczyną śmierci osób z epilepsją są nowotwory, wypadki, samobójstwa oraz infekcje górnych dróg oddechowych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- 1. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
2. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
3. Warlow, C., Neurologia 1996, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
4. Sridharan, R., Epidemiology of epilepsy. Current Science, 2002. 82, s. 664-670.
5. Mac, T.L., i wsp., Epidemiology, aetiology, and clinical management of epilepsy in Asia: a systematic review. Lancet Neurol, 2007. 6(6): p. 533-43.
6. Cendrowski, W., Neuroepidemiologia Kliniczna 1997, Wrocław: VOLUMED.
7. Pedley, T.A., C.W. Bazil i M.I. Morrell, Padaczka, w Neurologia Merita, L.P. Rowland, Editor 2004, Urban i Partner: Wrocław. 816-837.
8. Kacperska M.J., Jastrzębski K., Kozera-Kępiniak A., Klimek A. Wybrane framakokinetyczne interakcje leków w trakcie leczenia padaczki cz.1. Aktual Neurol, 2013 13 (1), p. 40-49.