Zaloguj
Reklama

Czy drżenie mięśni może oznaczać chorobę?

Kobieta hospitalizowana w oddziale geriatrycznym
Fot. Shutterstock
Kobieta hospitalizowana w oddziale geriatrycznym
(3)

Drżenie mięśni jest objawem, którego doświadczył każdy z nas w swoim życiu, dla jednych jest ono nieprzyjemnym odczuciem dla innych przyjemnym. Przyczyn niekontrolowanego drżenia mięśni jest bardzo wiele, od zmęczenia, braku snu, nieprawidłowego odżywiania się, braku witamin, po różnego rodzaju chorób (choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane).

Reklama

Jeśli drżenie mięsni występuje sporadycznie i nie utrudnia nam normalnego funkcjonowania nie powinniśmy się martwić. W sytuacji gdy pojawia się ono często lub bardzo często, nasila się i staje się uporczywe konieczna jest wizyta u neurologa. 

Kiedy możemy mieć problemy z drżeniem mięśni i co w tej sytuacja należy zrobić?

Przyczyn lekkiego, sporadycznie występującego drżenia mięsni (kończyn, okolic twarzy, wargi, powieki, przedramienia, uda) jest bardzo wiele ale w większości przypadków jesteśmy w stanie pomóc sobie sami.

Większość osób, nie korzysta na tym etapie z konsultacji lekarskiej, ponieważ pacjenci łączą ten fakt z ich trybem życia (zmęczenie, brak snu, zbyt duża ilość kawy, nieregularne spożywanie pokarmów). W przypadku bardzo silnego, uporczywego drżenia mięśni, któremu towarzyszy także drętwienie czy bardzo bolesne kurcze np. kończyn dolnych, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Wśród przyczyn drżenia mięśni wymienia się między innymi:

 1. Niedobór pewnych składników odżywczych w naszej diecie. Dotyczy to w szczególności niedoboru magnezu ale także potasu, wapnia czy witamin z grupy B. Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie suplementów diety zawierających te minerały oraz prawidłowe odżywianie się (produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, czekolada i inne) i zdrowy tryb życia (ruch na świeżym powietrzu, właściwa ilość snu).
 2. Spożywanie alkoholu (dotyczy głównie alkoholików), prowadzi do ogólnego „spustoszenia organizmu” i m.in. drżenia mięśni.
 3. Cukrzycę, pacjenci dotknięci tą chorobą mogą odczuwać drżenie mięśni, głównie dotyczy to mięśni rąk. Jest to jeden z objawów świadczących o niedocukrzeniu.
 4. Przewlekłe choroby nerek, w przypadku których pojawiają się m.in. drżenie mięśni.
 5. Schorzenia o podłożu neurologicznym oraz okulistycznym, gdzie drżeniu mięśni towarzyszą zaburzenia widzenia, problemy z poruszaniem się czy ból twarzy i oczu. Występuje ono wraz z innymi objawami np. u pacjentów z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym czy przy trudnym przebiegu stwardnienia zanikowego bocznego.
 6. Silny stres oraz substancje chemiczne, mogą także prowadzić do drżenia mięśni.

W przypadku nasilania się drżenia mięśni, któremu towarzysza inne niepokojące objawy konieczna jest konsultacja neurologiczna. Sposób leczenia drżenia mięśni związany jest z przyczyna, która go powoduje.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Bilikiewicz A., Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
  Kokot F., Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  Kozubski W., Liberski P.P., Choroby układu nerwowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
  Prusiński A., Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  Prusiński A., (red.), Neurologia w praktyce klinicznej – zasady diagnostyki i postępowania, Czelej, Lublin 2006.

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze