Codzienne życie chorych na epilepsję

Fot. medforum
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W Polsce liczba chorych sięga 400 tysięcy. Polega na chwilowym zaburzeniu funkcji grupy komórek nerwowych, skupionych w określonej części mózgu, doprowadzając do wystąpienia napadu. Dochodzi do zakłóceń w przekazywaniu impulsów i wyładowania. Mogą one rozpoczynać się w różnych częściach mózgu, najczęściej dotyczą płatów skroniowych i czołowych, rzadziej potylicznych i ciemieniowych.
Reklama
Jak objawia się epilepsja ?
W zależności od obszaru mózgu w jakim znajduje się ognisko padaczkowe, objawy napadu wyglądają różnie. W napadach uogólnionych, czyli takich które rozpoczynają się w obu półkulach mózgu, najczęściej pojawia się utrata przytomności i napięcie wszystkich mięśni ciała. Chory odgina głowę do tyłu, wypręża nogi i ręce, ma problemy z oddychaniem, pojawiają się drgawki. Napady ogniskowe natomiast charakteryzują się chwilową utratą świadomości, nie ma drgawek i wzmożonego napięcia.
Co może wywołać napad ?
Napady mogą być prowokowane przez:
- nadmierny stres i brak snu,
- emocje,
- duży wysiłek fizyczny,
- alkohol,
- błyski światła,
- wahania hormonalne.
Codzienne problemy chorych z padaczką
Pacjent z padaczką, z powodu występowania napadów zazwyczaj zmaga się z poczuciem niesprawiedliwości, głównie w wyniku ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym i fizycznym. Dodatkowym obciążeniem są nieprzyjemne reakcje ze strony otoczenia. Najlepszą metodą walki ze stygmatyzacją jest ujawnienie choroby i przede wszystkim jej skuteczne leczenie.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
Reklama
- Tagi:
- padaczka,
- epilepsja,
- dyskryminacja