Zaloguj
Reklama

Bóle głowy - postępowanie diagnostyczne oraz niefarmakologiczne

Ból głowy
Fot. Panthermedia
Ból głowy
(2)

Kluczową role w przypadku bólów głowy odgrywa szczegółowa i prawidłowa diagnostyka. Wymaga ona zebrania wywiadu od pacjenta, dokładnego badania neurologicznego a także okulistycznego, laryngologicznego, psychiatrycznego i wiele innych. Ważnym aspektem jest zbadanie i obserwacja pacjenta w trakcie napadu bólu oraz przeprowadzenie podstawowych badan laboratoryjnych.

Reklama

 

W przypadku pojawienia się bólu głowy należy zawsze zastanowić się nad następującymi kwestiami:
 • Czy mamy do czynienia z bólem ostrym czy przewlekłym lub nawracającym?
 • Czy jest to ból samoistny a może objawowy?
 • Czy ból głowy, który nam towarzyszy nie jest objawem innej choroby?
Ból ostry to taki, który pojawił się na kilka dni bądź tygodni przed zgłoszeniem do neurologa. Trzeba się zastanowić czy pojawił się on po raz pierwszy czy może jest to ból nawracający np. kolejny napad migreny. Rozróżnienie to jest konieczne ponieważ bóle ostre mogą świadczyć o poważnej chorobie. W przypadku bólów głowy przewlekłych i nawracających, w znacznej większości są to bóle samoistne 9np. typu napięciowego), które nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta.
 
Nigdy nie należy bagatelizować bólu głowy, zwłaszcza tych nagłych, bardzo silnych, gdyż mogą one stanowić o niebezpiecznej chorobie. Nie powinno się zażywać silnych środków farmakologicznych a w sytuacji gdy ból nie ustępuje zwiększać ich zalecanej dawki.
 
Większość pacjentów nawet w przypadku bardzo łagodnych bólów głowy sięga zaraz po środki dostępne w aptekach. Pamiętajmy, iż zadaniem tych leków jest łagodzenie bólu ale nie są one obojętne dla naszego zdrowia. Warto zatem spróbować innych nie farmakologicznych metod walki z bólem. W większości przypadków powinno się to skonsultować z lekarzem prowadzącym.
 
Bardzo powszechnie stosowanymi metodami do walki z bólem głowy (tym łagodnym bądź nie dającym się uśmierzyć lekami) są m. in.:
 • Akupunktura, która pomaga w bólach głowy, prawdopodobnie poprzez wydzielanie w organizmie naturalnych substancji przeciwbólowych bądź blokowanie impulsów nerwowych. Kiedyś twierdzono, iż nie pomaga ona pacjentom dziś jest zalecana przez niektórych lekarzy
 • Różnego rodzaju techniki redukcji stresu, wśród których wymienia się jogę, ćwiczenia relaksacyjne, saunę, solarium, masaż, medytacja, muzykoterapia
 • Delikatne ćwiczenia fizyczne, przynoszą ulgę w łagodnych bólach głowy
 • Stosowanie różnego rodzaju ziół do picia ale także do nacierania (np. olejek miętowy) w miejscu bólu
 • Suplementy diety oraz witaminy, które w określonych dawkach mogą łagodzić objawy bólu głowy. 
Każdy pacjent podchodzi w sposób indywidualny do proponowanych przez lekarza oraz znajomych metod leczenia bólu metodami alternatywnymi. Pamiętajmy jednak, iż zanim sięgniemy po lek z aptek, który nie pozostanie obojętny dla zdrowia spróbować czegoś naturalnego.
 
Piśmiennictwo:
 1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze