Zaloguj
Reklama

Bóle głowy na skutek niewłaściwego trybu życia

Choroba lokomocyjna
Fot. shutterstock
Choroba lokomocyjna
(4)

W dzisiejszych czasach żyjemy bardzo szybko, w ciągu dnia nie mamy czasu by regularnie jeść, spokojnie wypocząć, wyspać się i zrelaksować. Jesteśmy cały czas napięci, zestresowani i pobudzeni. W takich sytuacjach bardzo często dochodzi do napadów bólu głowy. Co robić by do takich sytuacji nie dochodziło?

Reklama

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył bólu głowy. Mógł on pojawić się podczas przeziębienia, choroby, po nieprzespanej nocy, przy silnym zmęczeniu czy po zbyt długim przebywaniu przed telewizorem bądź komputerem. W większości przypadków ból głowy zaliczany jest do pierwotnych, sporadycznie wtórnych, czyli wywołanych guzem, zapaleniem zatok, urazem bądź nadciśnieniem tętniczym.

Bardzo często ból głowy pojawia się także gdy zapominamy o regularnym jedzeniu posiłków w ciągu dnia. Jeśli sytuacja ta będzie pojawiała się często może dojść do rozwoju tzw. codziennego (przewlekłego) bólu głowy.

Nie jest to jeden osobny ból głowy a raczej „mieszanka” różnych typów bólu np. bóle polekowe, migrenowe przewlekłe czy napięciowe. Oczywiście przewlekły ból głowy może być spowodowany innymi czynnikami jak np. przewlekły stres, nadużywanie (leków, alkoholu, nikotyny, kofeiny) czy nadciśnienie tętnicze.

Każdy z nas chcąc uniknąć bólów głowy powinien unikać spożywania alkoholu, leków oraz kofeiny w nadmiarze. Ważne jest także prawidłowe, regularne, urozmaicone odżywianie się. Posiłki powinniśmy spożywać w spokoju, na siedząco, bez pośpiechu o regularnych godzinach. Nie wolno zapominać o uzupełnianiu płynów (woda niegazowana, soki).

Jeśli w pracy będziemy przez osim godzin chodzili głodni a po powrocie do domu zjemy zbyt dużo także może się to skończyć bólem głowy i dodatkowo problemami z żołądkiem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że towarzyszące nam bóle głowy wynikają z nieprawidłowego odżywiania się.

Zjedzenie zbyt tłustego posiłku, zbyt obfitego czy Fast-foodu powoduje uczucie ciężkość w żołądku, niestrawność a także ból głowy.          
Zanim sięgniemy po kolejną tabletkę przeciwbólową warto zastanowić się co jest przyczyną naszych bólów głowy. Być może wystarczy zmiana trybu życia?!

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze