Zaloguj
Reklama

Ból jajników – o czym może świadczyć?

Autorzy: dr n. med. Anna Piotrowska
Ból podbrzusza, ból jajników
Fot. medforum
Ból podbrzusza, ból jajników
(3)

Ból jajników to nieprzyjemne wrażenie kłucia bądź rozpierania w dolnej części brzucha.

Reklama

Spis treści:

 1. Ból jajników – przyczyny
 2. Bój jajników – objawy
 3. Choroby związane z bólem jajników

Ból jajników – przyczyny

Aby wiedzieć jakie są jego przyczyny, należy określić postać bólu oraz towarzyszące mu objawy.

Ból jajników może pojawić się np. podczas:

 1. Owulacji – ból jajników może pojawić się w połowie cyklu, wtedy gdy pęka pęcherzyk uwalniając komórki. Można wtedy wziąć tabletkę przeciwbólową i położyć się.
 2. Sytuacji stresowych – ból jajników wywołany stresem przez np. zbliżeniem. Może to świadczyć o fobii. Warto omówić to z seksuologiem. 
 3. Wyboru złej pozycji seksualnej – każda kobieta i mężczyzna ma inne predyspozycje anatomiczne. Kiedy dobierze się nieodpowiednią pozycję, w której zostaną uciśnięte narządy miednicy mniejszej wtedy można odczuć kłucie w podbrzuszu.
 4. Zespołu napięcia przedmiesiączkowego – któremu towarzyszą objawy psychiczne, fizyczne i emocjonalne. Rozdrażnienie, stany depresyjne wpływają na całą kondycję organizmu.

Ból jajników – objawy

Jeżeli kobieta zauważy objawy takie jak:

 • nieprzyjemna wydzielina z pochwy,
 • zmieniony kolor wydzieliny z pochwy,
 • nudności podczas stosunku,
 • ból podczas każdej pozycji podczas stosunku,
 • częste parcie na pęcherz moczowy,
 • bardzo obfite miesiączki.


Ból jajników
, fot. panthermedia

Choroby związane z bólem jajników

Należy bezzwłocznie skonsultować to z lekarzem ginekologiem, może to świadczyć o chorobach, takich jak:

 1. Endometrioza – dolegliwości bólowe mają charakter przewlekły, przede wszystkim objawia się bolesnymi miesiączkami oraz bólem podbrzusza. Ból może być tępy, pulsacyjny, ostry, nasilający się przy aktywności fizycznej. Ból adekwatny do zaawansowania choroby. 
 2. Torbiele jajnika – częsta patologia ginekologiczna. Powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych. Objawia się ostrym bólem podbrzusza, uczuciem ucisku na pęcherz. Małe torbiele mogą w ogóle nie dawać objawów. Może dojść do zaburzeń cyklu miesiączkowania oraz krwawienia poza terminem miesiączki.
 3. Zapalenie przydatków – stan zapalny obejmujący jajowód, jajniki, więzadła macicy w wyniku infekcji bakterii z pochwy. Najczęściej dotyka kobiety aktywne seksualnie.
 4. Skręt torbieli jajnika – towarzyszy mu nagły, silny ból, nudności, wymioty. Skręt czyli zaciśnięcie naczyń krwionośnych doprowadzających krew do jajnika. Konieczna jest pilna operacja.
 5. Zespół policystycznych jajników - objawami są:
  • nieregularne miesiączki,
  • poronienia,
  • hirsutyzm,
  • trądzik,
  • przyrost masy,
  • ból w miednicy mniejszej.
 6. Nowotwór jajników – początkowo rozwój nowotworu przebiega bezobjawowo. Gdy przekracza 7 cm może pojawić się ból w podbrzuszu, powiększony odwód brzucha, ucisk na układ pokarmowy oraz drogi moczowe, krwawienie z pochwy. Istotą jest zatem badanie ginekologiczne i USG by wykryć wczesne zmiany.
 7. Zakażenie dróg moczowych – przyczyną są bakterie, objawia się częstą potrzebą oddawania moczu jak również pieczeniem w okolicy cewki moczowej oraz bólem w podbrzuszu.
 8. Zapalenie macicy – pojawia się gdy znajdujące się w pochwie bakterie zostaną przeniesione do macicy - dochodzi do tego np. podczas zabiegów, badań, porodu. Objawami jest nieprawidłowe plamienie bądź krwawienie, bóle w podbrzuszu. Może pojawić się również podwyższona temperatura.
 9. Nadżerka szyjki macicy – czyli zmiana chorobowa polegająca na ubytku tkanki nabłonkowej. Najczęściej objawia się nieprawidłową wydzieliną z pochwy.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Sobstyl M. i in.: Endometrioza a dolegliwości bólowe kobiet; Przegląd Menopauzalny; 1; s.60-64.
  Maj J.: Torbiele jajników.
  Moskal W.: Zakażenie układu moczowego: pomocy!

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze