Zaloguj
Reklama

Ból głowy czy to choroba czy objaw? Diagnostyka obrazowa

Klasterowy ból głowy
Fot. medforum
Klasterowy ból głowy
(4)

Pacjent, który przychodzi do lekarza i uskarża się na ból głowy, w zależności od nasilenia objawów, długości ich trwania oraz objawów mu towarzyszących, powinien zostać szczegółowo zbadany z przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego.

Reklama

Jeśli zajdzie taka konieczność, powinien mieć wykonane wszelkie niezbędne dodatkowe badania (badania biochemiczne, obrazowe) i mieć podane leki. Ważne jest jednak to by ustalić co może być/ jest przyczyną bólu głowy i czy jest to objaw jakiejś choroby (np. infekcja) czy choroba.

Wizyta u lekarza gdy boli nas głowa

Podczas wizyty u specjalisty, najlepiej neurologa, zostanie zebrany od nas bardzo szczegółowy wywiad, który jest jednym z najważniejszych narzędzi w diagnozowaniu bólów głowy. Dotyczyć on będzie między innymi:

 • lokalizacji bólu (okolica czołowa, skroniowa, potyliczna głowy),
 • charakteru bólu (kłujący, szczypiący, tępy),
 • nasilenie bólu (najczęściej stosowana jest skala od 0 (brak bólu) do 10 (najsilniejszy ból),
 • zmian lokalizacji bólu,
 • objawów towarzyszących bólowi (nudności, wymioty, zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi i inne),
 • czasu, w którym dany ból się nasila (rano, popołudniu, wieczorem),
 • czynników, które ten ból nasilają (konkretne pokarmy, zapachy, dźwięki),
 • czasu trwania bólu i wiele innych.

Następnym etapem jest badanie przedmiotowe pacjenta oraz badanie neurologiczne. Tego typu zabiegi pozwolą na ocenienie z jakim rodzajem bólu mamy do czynienia. Czy jest to ból o charakterze pierwotnym czy wtórnym. W badania ważna kwestia jest także wykluczenie innych schorzeń np. okulistycznych, które mogłyby mieć wpływ na ból głowy. Dalsza diagnostyka wymaga wykonania dodatkowych badań w tym badań obrazowych (czyni się to najczęściej w niepomyślnym wywiadzie i odchyleniach neurologicznych).

Badania obrazowe w bólach głowy

Badania EEG oraz badania obrazowe wykonywane są u pacjentów, którzy mają odchylenia w badaniu neurologicznym i towarzyszą im niespecyficzne objawy podczas bólów głowy.

Wśród badań obrazowych lekarz- neurolog może zlecić:

 • rezonans magnetyczny, MRI, który zaliczany jest do jednego z najdokładniejszych badań obrazowych, pozwala na wykrycie chorób mózgu oraz rdzenia kręgowego,
 • RTG, czyli wykonanie zdjęć przekroju ciała, pozwalających na ocenę budowy oraz funkcji i położenie narządów wewnętrznych,
 • tomografia komputerowa.

Badanie wybierane jest przez lekarza, wszystkie z wymienionych badań są bezbolesne i nie trwają długo. Pozwalają one na ocenę położenia, budowy oraz wszelkich zmian dotyczących mózgu. Wynik otrzymujemy najczęściej na płycie wraz z opisem.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze