Porady specjalisty z kategorii: Rehabilitacja
Rehabilitacja osób z guzem mózgu
Guzy mózgu, w większości przypadków dotykają dzieci oraz osoby starsze. W przypadku dzieci najczęściej występują rdzeniaki, u osób starszych (tj. po 60tym roku życia), oponiaki lub glejaki.
Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie niefarmakologiczne
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą stawów. Jest to również najczęstsza przyczyną niepełnosprawności u osób w wieku podeszłym. Niektórzy badacze uważają, że zmiany zwyrodnieniowe występują u 80 % ludzi po 50 roku życia.
Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie farmakologiczne
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób w wieku podeszłym. Jest to również najczęstsza choroba stawów. Występuje u 70 % kobiet oraz 60 % mężczyzn powyżej 65 lat.
Udar mózgu - rehabilitacja, objawy, diagnoza, leczenie
Osoby, które przebyły udar niedokrwienny bądź krwotoczny wykazują bardzo zróżnicowany stopień objawów neurologicznych.
- Reklama
Stwardnienie rozsiane - rehabilitacja, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą zapalno- demielinizacyjną trwająca całe życie. Rehabilitacja pacjentów z SM odgrywa bardzo ważną rolę, przez wzgląd na to, iż choroba ta w sposób trwały upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu u osoby chorej. Mówimy tutaj nie tylko o rehabilitacji ruchowej ale także innych jej aspektach. Pamiętajmy, iż kluczową role w tym procesie odgrywa wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny oraz przyjaciół i znajomych.
Rehabilitacja po udarze - jak wygląda?
Udar (atak, wylew lub zawał mózgu) dotyczy głównie ludzi starszych, jego ryzyko wystąpienia wzrasta z wiekiem, co nie oznacza iż nie pojawia się u osób młodszych. Udar pojawia się najczęściej nagle, niszczy życie, plany na przyszłość lub nawet je zabija. W chwili obecnej wiemy na temat udaru coraz więcej. Wiemy również jak się przed nim chronić i jak wracać do zdrowia po jego przebyciu. Bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja poudarowa (wczesna i późna), żywienie, walka z paraliżem, osłabieniem i spastycznością mięśni, poprawa ruchowa, wsparcie psychiczne i emocjonalne i inne.
Rehabilitacja poudarowa - jak bardzo jest ważna?
W przypadku osób, które przebyły udar kluczową role odgrywa jak najszybsze włączenie rehabilitacji poudarowej. Dotyczy to zarówno pacjentów po przebytym udarze krwotocznym oraz niedokrwiennym.