Zaloguj
Reklama

Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie farmakologiczne

Ból kręgosłupa
Fot. Shutterstock
Ból kręgosłupa
(4)
Reklama

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób w wieku podeszłym. Jest to również najczęstsza choroba stawów. Występuje u 70 % kobiet oraz 60 % mężczyzn powyżej 65 lat.

Objawy i przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów

Obraz kliniczny zależy od lokalizacji zmian oraz stopnia zaawansowania. Najczęściej są to przewlekłe bóle z okresowymi zaostrzeniami. Towarzyszyć im może sztywność oraz deformacja i ograniczenie ruchomości zajętych procesem chorobowym stawów. Początkowo bóle pojawiają się tylko podczas wysiłku a następnie w godzinach nocnych a także podczas spoczynku w czasie dnia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów

Celem leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest zahamowanie postępu choroby, poprawa jakości życia oraz ruchomości stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Leczenie farmakologiczne choroby zwyrodnieniowej stawów powinno opierać się na zaleceniach WHO, czyli 3-stopniowej drabinie analgetycznej. Zgodnie z nią początkowo stosuje się nieopioidowe analgetyki. Następnie dodaje się słaby opioid. W ostatnim etapie leczenia wycofuje się słaby a w jego miejsce wprowadza się lek opioidowy o silnym działaniu.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Lekiem pierwszego wyboru w bólu o nasileniu lekkim lub umiarkowanym jest paracetamol. Zazwyczaj skuteczny jest przy podawaniu 100 mg 3-4 razy dziennie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Dobrogowski J., Wordliczek J., Istrati J.: Zespoły bólowe narządu ruchu. Bóle kręgosłupa. PZWL Warszawa 2012 str 384-390

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze