Zaloguj
Reklama

Wady kręgosłupa u dzieci

Rysowanie
Fot. panthermedia
Rysowanie
(5)

Dzisiejszy styl życia, brak aktywności fizycznej i przesiadywanie przed komputerem i telewizorem sprzyjają powstawaniu wad kręgosłupa od najmłodszych lat.

Reklama

Niewłaściwy tryb życia prowadzi do zanikania bądź powiększania krzywizny kręgosłupa - wtedy właśnie powstają wady postawy. Wpływają one nie tylko na wygląd, ale głównie na sprawność organizmu. Badania wskazują, że większość dzieci w Polsce ma wady kręgosłupa.

Przy wykryciu wad postawy (najlepiej w tym celu wybrać się do ortopedy), należy pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach - niekorygowane wady mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Przez wiele lat mogą nie dawać dolegliwości bólowych, jednak przyjdzie czas, kiedy zaczniemy się skarżyć na ból.

Wśród najczęściej wymienianych schorzeń kręgosłupa u dzieci można wymienić:

  • skoliozę - u dzieci w wieku szkolnym dźwigających ciężkie tornistry, kręgosłup staje się podatniejszy na boczne skrzywienie - plecy tracą symetrię, a kręgosłup poprzez wygięcie przypomina kształtem literę S,
  • lordozę - jest to nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym, przyczyną może być niedobór witaminy D lub awitaminoza, a także słabość mięśni. Lordoza może być także skutkiem stanów zapalnych w obrębie kręgosłupa, skurczów mięśni oraz choroby genetycznej - achondroplazji (wywołuje zaburzenia w rozwoju niektórych kości i w efekcie karłowatość),
  • kifozę młodzieńczą tzw. chorobę Scheuermanna. Dotyka zazwyczaj dzieci w wieku 12-16 lat. Przyczyna choroby może mieć podłoże genetyczne, może także być spowodowana codziennym, nadmiernym przeciążeniem fizycznym, obniżonym napięciem mięśniowym. Widoczne objawy to garb czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową.


fot. ojoimages

O kręgosłup dziecka należy dbać od najmłodszych lat. Głównym problemem naszych czasów są zbyt ciężkie plecaki. Waga nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Przepisy BHP mówią o tym, że dorosły człowieka nie może nosić rzeczy cięższych niż 25% masy jego ciała. Dzieci w wieku szkolnym ważące około 25-30 kg noszą 8-10 kg plecaki. Oznacza to, że kręgosłup dziecka jest obciążony bardziej niż kręgosłup dorosłego. W miarę możliwych należy część książek zostawiać w szkole - większość placówek ma specjalne szafki na podręczniki.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze