Zaloguj
Reklama

Zawroty głowy podczas schylania się. Co je powoduje?

Nieprzytomny mężczyzna
Fot. pantherstock
Nieprzytomny mężczyzna
(3)

Zawroty głowy to statystycznie najczęściej zgłaszana dolegliwość medyczna podczas wizyty u specjalisty. Nie bez powodu, ponieważ są one bardzo częstym zjawiskiem, występującym u osób w każdym wieku. Większość przyczyn nie jest poważna, jednak niektóre z nich mogą wymagać pomocy medycznej.

Reklama

Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli zawroty głowy są częste lub na tyle poważne, że przeszkadzają w codziennych czynnościach. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody zawrotów w trakcie schylania się.

Słabe krążenie

Zawroty głowy mogą wystąpić w sytuacji, gdy mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co wiąże się z nieprawidłowym krążeniem krwi w organizmie. Jeśli mózg ma za małą ilość tlenu, nagłe ruchy, w tym pochylanie się lub przechylanie w górę lub w dół, powodują zawroty.

W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to oznaka ataku lub niewydolności serca, a także arytmii.

Niski poziom cukru we krwi

Niski poziom cukru we krwi to kolejny, częsty powód występowania zawrotów głowy. Może się tak dziać w sytuacji, gdy osoba nie zjadła wystarczająco dużo lub jeśli przerwa pomiędzy posiłkami była zbyt duża.

Cukrzycy to grupa osób, która jest szczególnie podatna na zawroty głowy z powodu niskiego poziomu cukru we krwi. Zmiany w lekach lub pochylenie się bezpośrednio po przyjęciu insuliny mogą również zwiększyć ryzyko ich występowania.

Odwodnienie

Wszystko, co powoduje odwodnienie, może wywołać zawroty głowy podczas pochylania się. Dzieje się tak, ponieważ zbyt mała ilość płynów w organizmie utrudnia funkcjonowanie mózgu.

Do odwodnienia organizmu może dojść m.in. w sytuacji:

  • zbyt długiego czasu bez picia,
  • intensywnych ćwiczeń,
  • narażenia na gorące temperatury,
  • wymiotów lub biegunek.

Anemia

Niedokrwistość to niedobór krwinek czerwonych bogatych w tlen w organizmie. Bez ich wystarczającej ilości również krew wpływająca do mózgu może nie zawierać odpowiedniej ilości tlenu, co może skutkować zawrotami głowy.

Do pozostałych symptomów anemii zaliczyć można m.in.:

  • zmęczenie,
  • duszności,
  • zauważalnie bladą skórę.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów wymaganych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Może to skutkować niskim ciśnieniem krwi i wolniejszym biciem serca, co w konsekwencji może spowodować zawroty głowy np. w trakcie zmiany pozycji czy schylania się.

Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą

Wiele typowych przyczyn zawrotów głowy można ograniczyć, schylając się powoli, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także unikając nadmiaru kofeiny i alkoholu.

Nawet w łagodnych przypadkach, jeśli zawroty głowy są częste, należy udać się do lekarza. Z kolei w sytuacjach, gdy pojawiają się inne objawy, m.in. wymioty, ból w klatce piersiowej czy szum w uszach, wizyta u specjalisty może okazać się konieczna.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze