Zaloguj
Reklama

Wpływ obecności rodziców we wczesnym dzieciństwie na przyszłe wyniki w szkole

Dzieci w szkole
Fot. panthermedia
Dzieci w szkole
(0)

O tym, że rodzice mają wpływ na kształtowanie charakteru dzieci, nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie wyniki naukowców jasno wskazują, jak wielką rolę odgrywa obecność rodziców na wyniki dziecka w szkole.

Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio oraz z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie postanowili sprawdzić, jak brak jednego rodzica w okresie dzieciństwa przekłada się na wyniki szkole dziecka oraz na wyniki egzaminu maturalnego, który decyduje o możliwości studiowania na określonej uczelni. W tym celu naukowcy postanowili zbadać losy 22 tysięcy dzieci, które straciły jednego z rodziców przed ukończeniem 18. roku życia.

Wyniki porównano z losem blisko 600 tysięcy młodzieży, którzy nie doświadczyli tego typu sytuacji w życiu. Okazało się, że obecność matki silniej wpływa na osiągane przez dziecko wyniki, zwłaszcza w przypadku dziewcząt. Jak wskazuje prof. Bruce Weinberg, nie tylko genetyka wpływa na predyspozycje do osiągania konkretnych wyników w szkole oraz późniejszych sukcesów na egzaminie maturalnym. Ogromny wpływ ma bowiem obecność rodzica i czas, jaki poświęca dziecku. Wyniki badań są więc wskazówką, jak ważne jest poświęcanie czasu dziecku i jak silnie możemy oddziaływać na jego przyszłość.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze