Zaloguj
Reklama

Wpływ cukrzycy i otyłości na wystąpienie choroby Alzheimera

Nadwaga u mężczyzn
Fot. ojoimages
Nadwaga u mężczyzn
(5)

Choroba Alzheimera to jedna z najczęściej występujących chorób neurozwyrodnieniowych, która rozwija się powoli i stopniowo doprowadza do zaburzeń funkcji poznawczyh, głównie pamięci, mowy i myślenia abstrakcyjnego.

Reklama

Głównymi czynnikami rozwoju choroby Alzheimera jest dodatni wywiad rodzinny, wiek powyżej 65 roku życia, niski poziom wykształcenia, płeć żeńska. Dodatkowym czynnikiem jest cukrzyca i otyłość - zwykle poprzez intensyfikację stanu zapalnego i nasilenie choroby naczyniowej.

Często dochodzi także do modyfikacji białka tau i białka prekursorowego amyloidu prowadząc do zaburzeń transmisji synaptycznej, neurodegeneracji i charakterystycznych dla choroby Alzheimera zmian patologicznych.

Rozwój cukrzycy i otyłości wpływa także na rozwój miażdżycy, która prowadzi do niedokrwienia, reakcji zapalnych i wolnorodnikowych w mózgu. Stres oksydacyjny uszkadza ściany naczyń co skutkuje degeneracją neuronów i komórek glejowych, stanowiąc ważny czynnik rozwoju choroby Alzheimera.

W celu profilaktyki choroby Alzheimera oprócz treningu umysłu warto prowadzić zdrowy tryb życia z odpowiednią dietą i aktywności fizyczną, tak aby nie doprowadzać do otyłości i zminimalizować ryzyko cukrzycy, nadciśnienia i chorób serca.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze