Zaloguj
Reklama

Wojna a migrena i inne bóle głowy

Ból głowy
Fot. ojoimages
Ból głowy
(0)

Zaprojektowanie bardziej ergonomicznych hełmów i opracowanie wskazówek dla lekarzy mogłoby zmniejszyć liczbę przypadków przedwczesnego powrotu żołnierzy.

Reklama

Jednym z czynników wywołujących ból głowy są różnorodne stresy fizyczne i psychiczne. Ich natężenie jest szczególnie wysokie w przypadku osób znajdujących się obszarze działań wojennych. Steven P. Cohen z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA) i współpracownicy przeanalizowali niedawno dane medyczne pochodzące od żołnierzy, którzy musieli wcześniej wrócić z misji w Iraku i Afganistanie z powodu złego stanu zdrowia.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Cephalalgia” z 12 października, około jedna tysięczna z przebadanych osób powróciła przedwcześnie do Ameryki z powodu bólu głowy. Dolegliwości te były najczęściej skutkiem urazu (34,1%) i migreny (30,0%). Powrót do służby wojskowej był najrzadszy u pacjentów z nerwobólem potylicznym (ang. occipital neuralgia) i bólem głowy pochodzenia szyjnego (cervicogenic headache). Najczęściej powracali do pełnia obowiązków żołnierze z dolegliwościami typu uciskowego (tension headache).

Znaczna liczba przypadków bólu głowy była wynikiem ucisku na nerw potyliczny wywieranego przez ciężki hełm z kevlaru. Z tego powodu Cohen proponuje przeprojektowanie tych elementów wyposażenia żołnierzy. Oprócz tego apeluje on o opracowanie lepszych wskazówek dla lekarzy opiekujących się takimi pacjentami zarówno w obszarze prowadzenia działań wojennych, jak i po ich powrocie do kraju ojczystego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze