Zaloguj
Reklama

Problem demencji młodych ludzi

Współautorzy: P. Liberski, Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008
L. Clare, Younger people with dementia, Azheimer’s Society, 2012
Młody mężczyzna
Fot. ojoimages
Młody mężczyzna
(3)

Demencja, często zwana otępieniem jest przewlekłą, zwykle postępującą chorobą mózgu. Klinicznie objawia się zaburzeniami pamięci, myślenia, rozumienia, liczenia i zdolności uczenia się. Najczęściej pojawia się u osób starszych. Rozpoznanie przed 65 rokiem życia, określane jest jako demencja osób młodych.

Reklama

Otępienie pogarsza w znaczącym stopniu codzienne funkcjonowanie, zarówno w zakresie aktywności złożonych i podstawowych, takich jak ubieranie się, jedzenie czy higiena osobista. Wśród osób młodych problemy z zapamiętywaniem lub przypominaniem informacji najczęściej związane są z nadmiernym obciążeniem, stresem, depresją i nerwicą, ale mogą też świadczyć o chorobach, których inne symptomy nie są jeszcze widoczne. Może to być niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane lub toczące się infekcje mózgu.

Około 20 % młodych osób z demencją cierpi na otępienie typu naczyniowego. W tym typie choroby naczynia doprowadzające krew do mózgu zostają zablokowane, co skutkuje niedotlenieniem. Ta forma zaburzeń najczęściej występuje u palaczy, diabetyków oraz osób z podwyższonym ciśnieniem i cholesterolem. Zazwyczaj objawia się słabą koncentracją, trudnością w doborze słów i kłopotami z pamięcią.

Drugą najbardziej rozpowszechnioną formą jest otępienie alkoholowe zwane zespołem Korsakowa. Może występować u ludzi, którzy regularnie spożywali duże ilości alkoholu. Spowowdowany jest brakiem witaminy B1 i objawia się apatią, lukami pamięciowymi i problemami z logicznym myśleniem. Inne, rzadsze przyczyny zaburzeń pamięci i fukcji poznawczych to nowotwory mózgu, zaburzenia metaboliczne, choroba Huntigtona, neuroinfekcje i niepożądane działania leków.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze