Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być neurologiczne powikłania COVID-19?

Wizyta u psychiatry
Fot. panthermedia
Wizyta u psychiatry
(0)

COVID-19 to choroba, która pojawiła się znienacka i zdecydowanie zmieniła naszą rzeczywistość. Jednostka towarzyszy ludzkości od kilkunastu miesięcy, mimo to wciąż odkrywane są możliwe objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak i różne ewentualne komplikacje przebycia tej choroby. Powikłania mogą dotyczyć różnych układów narządowych – m.in. układu nerwowego.

Reklama

COVID-19 manifestować się może bardzo różnie – początkowo z chorobą powiązywane były przede wszystkim zaburzenia odczuwania smaku i zaburzenia węchu, obecnie jednak wiadomo już, że w przebiegu jednostki pojawiać się mogą m.in. również i biegunka czy bóle brzucha. Wciąż poznawane są również możliwe powikłania COVID-19 – niektóre z nich związane są z układem nerwowym.

Tak naprawdę badania dotyczące komplikacji zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wciąż trwają, pewne jednak wnioski badaczy są już dostępne. W badaniu przeprowadzonym przez polskich autorów zaobserwowano, iż w przebiegu COVID-19 u pacjentów często spotykane bywają takie problemy, jak m.in. uczucie zmęczenia, obniżenie nastroju, bóle mięśniowe czy osłabienie siły mięśniowej. Odnotowywane bywają również i zaburzenia świadomości, jak i udary o różnej etiologii.

W innej publikacji, przygotowanej przez specjalistów z Wielkiej Brytanii, także zwrócono uwagę na związek pomiędzy COVID-19 a udarem mózgu. Wspomniano jednak jeszcze o innych spotykanych u zakażonych pacjentów problemach, takich jak zaburzenia świadomości, psychozy o nagłym początku czy zaburzenia nastroju.

Pewne możliwe powikłania COVID-19 są już znane, o innych – odległych – następstwach przebycia choroby zapewne świat dowie się dopiero za pewien czas. Niezależnie od tego, jakie one będą, z całą pewnością warto podejmować się działań, które zmniejszą ryzyko zachorowania. Dystans społeczny, noszenie maseczek w miejscach publicznych czy korzystanie ze szczepień przeciwko COVID-19 to podstawowe narzędzia w walce z wirusem i trwającą na świecie pandemią.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze