Zaloguj
Reklama

Jak przymusowa kwarantanna wpływa na mózg człowieka?

Mózg
Fot. panthermedia
Mózg
(0)

Izolacja i kwarantanna to stany, które dotychczas nie były znaczące dla całego społeczeństwa. Sytuacja uległa jednak zmianie i ze względów epidemiologicznych niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy do pozostania w izolacji. Jak wpływa to na nasz mózg? Jakie ma to skutki? Są to pytania nowe – stad konieczność znalezienia odpowiedzi. Z pomocą przychodzą naukowcy pracujący na symulowanej bazie kosmicznej w Pile, gdzie planowane są badania nad reakcjami układu nerwowego podczas przebywania w odosobnieniu.

Reklama

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie stawia każdego z nas przed nowymi wyzwaniami oraz wymaga dostosowania się do zasad, które dotychczas nie były dla społeczeństwa normalnością. W sytuacji, kiedy stykamy się bezpośrednio z zagrożeniem zakażenia wirusem COVID-19, zobowiązani jesteśmy przejść kwarantannę, czyli izolację domową.

Kwarantanna

Aktualnie obwiązujące przepisy mówią, że czas kwarantanny, w sytuacji, w której nie występują objawy, to okres 10 dni. Jeśli objawy się pojawią, taka osoba zobowiązana jest do pozostania w izolacji przez okres nie krótszy niż 13 dni od wystąpienia objawów, jednak całkowity czas kwarantanny ustalany jest na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz decyzji lekarza POZ, który może przedłużyć czas odizolowania [1].

Badania

Sytuacja, jaka obecnie panuje, zainspirowała polskich naukowców z habitatu Lunares (Piła) do zbadania aspektów psychologicznych oraz neurologicznych przebywania na kwarantannie.

Sam habitat (znajdujący się na pilskim lotnisku) jest skonstruowany na kształt symulatora bazy kosmicznej z dostępnym laboratorium badawczym. Warunki tam panujące są zbliżone do tych, jakie panują na Księżycu czy Marsie. Naukowcy postanowili wykorzystać potencjał tego miejsca na rzecz walki z COVID-19, prowadząc badania nad zachowaniami ludzi w sytuacji i warunkach osamotnienia oraz izolacji od otaczającego świata [2].

Prowadzone w habitacie badania psychologiczne nakierowane są na czynniki, jakie mają wpływ na wzajemne relacji załogi podczas misji kosmicznej, wykorzystując techniki i metody wykraczające również poza sektor lotów w kosmos. Okres przewidzianego badania przypadał na czas od listopad 2020 r. do marca 2021 r. Podczas pięciu dwutygodniowych symulacji naukowcy mieli zbadać zachowania mieszkańców podczas izolacji poprzez badanie struktur mózgu. Tym samym uzyskane informacje mają pokazać zdolność człowieka do przystosowania się do warunków odizolowania czy zamknięcia. Naukowcy odnoszą takie warunki do aktualnie panującej sytuacji, kiedy dobrowolnie – a niekiedy przymusowo – zobowiązani jesteśmy do zachowania izolacji przez określony czas.

Bardzo znaczące dla całego badania są wykorzystywane nowoczesne techniki obrazowania układu nerwowego. To dzięki nim można będzie wnioskować o powiązaniach z aspektami psychofizycznymi ludzkiego organizmu [3].

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze