Zaloguj
Reklama

Jak mądrze zażywać leki przeciwbólowe?

Tabletki
Fot. Panthermedia
Tabletki
(0)

Żadnego leku nie można zażywać bez powodu. Sięganie po produkty przeciwbólowe bez przyczyny i ich nadużywanie może doprowadzić do uzależnienia i wielu poważnych objawów ze strony organizmu. Jak więc mądrze zażywać leki przeciwbólowe?

Reklama

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty

Wśród leków przeciwbólowych, które są dostępne na rynku pod różnymi nazwami, możemy znaleźć paracetamol, ibuprofen, ketonal oraz produkty zawierające kofeinę. Produkty lecznicze bazujące na wspomnianych wyżej substancjach czynnych różnią się mechanizmem hamowania bólu, jedne zaczynają działać szybciej, inne wolniej. W zależności od postaci farmaceutycznej (syrop, tabletka o przedłużonym uwalnianiu, kapsułka) substancja czynna uwalnia się szybciej lub uwalniania jest stopniowo, przez co działa w organizmie dłużej.

Zasady stosowania leków przeciwbólowych

Na opakowaniach produktów przeciwbólowych widnieje informacja dotycząca zasięgnięcia porady lekarza lub farmaceuty w razie, gdy nie wiemy, jak zastosować dany lek.  W sytuacji, gdy kupujemy leki przeciwbólowe w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej, zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania! Dlaczego? Ulotka zawiera informacje dotyczące częstości stosowania (ile razy na dobę, w jakich odstępach czasu) oraz z jakimi innymi lekami dany produkt może wchodzić w interakcję. Przykładowo: paracetamol stosowany na czczo działa szybciej, dawkowanie u osób dorosłych waha się w granicach 1-2 tabletek (500-1000 mg paracetamolu) maksymalnie 3 do 4 razy na dobę przy czym należy zachować minimum 4 godzinny odstępu między dawkami.

Jak więc stosować leki przeciwbólowe?

  • Przeczytaj ulotkę.
  • Sprawdź dawkę (produkty oznaczone jako „forte” zawierają więcej substancji czynnej o działaniu przeciwbólowym, stąd należy spożywać mniej tabletek, aby osiągnąć efekt przeciwbólowy).
  • Kapsułki z płynem działają szybciej niż tabletki.
  • Tabletki oznaczone jako „szybko uwalniające” będą działały szybciej niż tabletki bez tego oznaczenia.
  • Nie należy jednocześnie spożywać paracetamolu i ibuprofenu, odstęp między zażyciem środków z tymi substancjami czynnymi powinien wynosić od 4 do 6 godzin.
  • Nie popijaj leków przeciwbólowych alkoholem, kawą ani sokiem pomarańczowym lub grejpfrutowym.
  • Nie zażywaj większej liczby tabletek, niż wskazuje ulotka.
  • W przypadku spożycia większej niż zalecana ilość tabletek – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Pamiętaj, że leki przeciwbólowe również wywołują działania niepożądane. Przykładowo paracetamol może wywołać pokrzywkę, rumień, nudności, wymioty a nawet… ostre uszkodzenie wątroby.

Stosuj mądrze leki przeciwbólowe – nie nadużywaj, nie zażywaj więcej, niż wskazuje ulotka dołączona do opakowania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze