Zaloguj
Reklama
(0)

Zasadność leczenia migreny jadem kiełbasianym pozostaje jak dotąd nierozstrzygnięta.

Reklama

Jad kiełbasiany (botox) stosowany jest w leczeniu: kurczu powiek, połowicznego kurczu twarzy, kręczu karku, stopy końsko-szpotawej, achalazji przełyku, nadmiernej potliwości czy zmarszczek – stanów, których potrzebne jest doprowadzenie do porażenia odpowiednich mięśni. Od pewnego czasu substancja ta stosowana jest w leczeniu migreny.

Jak podano w lutowym wydaniu redagowanego przez Michaela Allena i Alexa Taylora przeglądu metod leczenia „Drug Terapeutics Bulletin”, do wad takiej terapii należą: wysoki koszt, ograniczona skuteczność, zaostrzenie objawów u co dziesiątego pacjenta, a czasami nawet wstrząs anafilaktyczny. Drugiej strony leczenie jadem kiełbasianym nie wiąże się z ryzykiem efektów ubocznych wywoływanych przez leki przeciwmigrenowe przyjmowane w formie tabletek i w ostatecznym rozrachunku jest bezpieczniejszy.

Kolejne sesje terapeutyczne wydają się poprawiać skuteczność zastrzyków botoksu. Omawiane wydawnictwo podsumowuje zaprezentowane wyniki wnioskiem, że jak dotąd nie można rozstrzygnąć, na ile terapia jadem kiełbasianym powinna być stosowana w leczeniu migreny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze