Zaloguj
Reklama

Dlaczego cukier może uzależniać? – intrygujące doniesienia z zakresu neuropsychiatrii

Cukier
Fot. medforum
Cukier
(0)

Neuropsychiatria jest jedną z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach medycznych dziedzin. Dzięki zajmującym się tą dyscypliną naukowcom dowiadujemy się wiele różnych rzeczy na temat funkcjonowania układu nerwowego i jego powiązań z czynnością innych układów narządowych – odkrywane są nowe, dotychczas nieznane rodzaje komórek nerwowych, ale i udaje się zaobserwować, dlaczego spożywanie cukru może być wręcz uzależniające. Poniżej jedne z najnowszych doniesień z kręgu zainteresowania właśnie neuropsychiatrii.

Reklama

O tym, że układ nerwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych układów ludzkiego organizmu, przekonywać nikogo zapewne nie trzeba. Wiadomo o tym od tak naprawdę dawien dawna, im jednak więcej przeprowadzanych jest badań, tym bardziej wyraźne staje się to, że o funkcjonowaniu komórek nerwowych i innych elementów układu nerwowego – przynajmniej na razie – wiemy tak naprawdę niewiele.

Od wielu lat niektórzy badacze sugerują, że cukier może uzależniać. Potwierdzać to mogą badania, które przeprowadzane zostały na świniach – zwierzętom podawano węglowodany, a następnie sprawdzano, jak ich spożywanie wpływało na funkcjonowanie u nich szlaków opioidowych oraz dopaminergicznych (te bowiem są związane z odczuwaniem przyjemności). Zaobserwowano, że cukier wpływał szczególnie na szlak opioidowy – autorzy badań sugerują, że przez to właśnie ludzie mogą aż tak lgnąć do słodkich przekąsek.

O powiązaniu pomiędzy funkcjonowaniem układu nerwowego a przewodem pokarmowym wspomina się od dawna. Wciąż jednak prowadzone są różne badania dotyczące tej zależności i dają one intrygujące wyniki. Niedawno przeprowadzono badanie, w którym alfa-synukleinę – cząstkę związaną m.in. z chorobą Parkinsona – wszczepiano do obecnych w jelitach myszy komórek mięśniowych. Okazało się, że – drogą nerwu błędnego – nieprawidłowe białko wędrowało do ośrodkowego układu nerwowego i ostatecznie skutkowało to wystąpieniem u myszy dolegliwości przypominających objawy choroby Parkinsona u ludzi.

Neuropsychiatrom pozostaje jeszcze wiele do odkrycia, współcześnie już jednak doskonale widać, że tak jak o układzie nerwowym wiele już wiemy, tak wciąż różne mechanizmy jego funkcjonowania wciąż pozostają dla nas zagadką.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze