Zaloguj
Reklama

Czy niedobór snu może uszkodzić DNA?

Spokojny sen
Fot. panthermedia
Spokojny sen
(0)

Nie wysypiasz się? Czujesz się zmęczony? Masz mniej energii do działania? Często chorujesz? Twoje DNA może być… uszkodzone!

Reklama

Co wspólnego ma sen z DNA? Okazuje się, że bardzo wiele. Powiązaniom między snem a stanem DNA postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Hong Kongu, którzy przeanalizowali stan genów we krwi lekarzy pracujących na pełnym etacie. W badaniu wzięło udział 49 lekarzy, którzy ze względu na pracę zmianową niejednokrotnie skarżyli się na zaburzenia snu.

Wyniki badań wykazały, że u lekarzy, którzy pracowali przede wszystkim na nocnych dyżurach i mieli problemy ze snem, mechanizmy naprawy DNA nie działały tak sprawnie, jak u tych, którzy przesypiali normalnie noc. Co ciekawe, zmiany w funkcjonowaniu mechanizmów naprawy DNA dało się zauważyć już po jednej „zarwanej” nocy.

Co nowego wnoszą te badania? Okazuje się, że bardzo wiele! Mechanizmy naprawy DNA pełnią kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Zmiany w materiale genetycznym mogą prowadzić do pojawienia się wielu chorób, takich jak problemy sercowo-naczyniowe, choroby metaboliczne czy schorzenia o podłożu neurodegeneracyjnym. Czy oznacza to, że niewyspani częściej zapadają na wymienione schorzenia? Naukowcy nie mówią jednoznacznie „nie”. Warto więc zadbać o higienę swojego snu i… zacząć się wysypiać!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze