Zaloguj
Reklama
(0)

Nie wysypiasz się? Czujesz się zmęczony? Masz mniej energii do działania? Często chorujesz? Twoje DNA może być… uszkodzone!

Reklama

Co wspólnego ma sen z DNA? Okazuje się, że bardzo wiele. Powiązaniom między snem a stanem DNA postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Hong Kongu, którzy przeanalizowali stan genów we krwi lekarzy pracujących na pełnym etacie. W badaniu wzięło udział 49 lekarzy, którzy ze względu na pracę zmianową niejednokrotnie skarżyli się na zaburzenia snu.

Wyniki badań wykazały, że u lekarzy, którzy pracowali przede wszystkim na nocnych dyżurach i mieli problemy ze snem, mechanizmy naprawy DNA nie działały tak sprawnie, jak u tych, którzy przesypiali normalnie noc. Co ciekawe, zmiany w funkcjonowaniu mechanizmów naprawy DNA dało się zauważyć już po jednej „zarwanej” nocy.

Co nowego wnoszą te badania? Okazuje się, że bardzo wiele! Mechanizmy naprawy DNA pełnią kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Zmiany w materiale genetycznym mogą prowadzić do pojawienia się wielu chorób, takich jak problemy sercowo-naczyniowe, choroby metaboliczne czy schorzenia o podłożu neurodegeneracyjnym. Czy oznacza to, że niewyspani częściej zapadają na wymienione schorzenia? Naukowcy nie mówią jednoznacznie „nie”. Warto więc zadbać o higienę swojego snu i… zacząć się wysypiać!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze