Zaloguj
Reklama

Czy każda decyzja zostawia ślad w mózgu?

Mózg
Fot. panthermedia
Mózg
(0)

Podejmowanie decyzji to wielowymiarowy proces zachodzący  w tkankach mózgu. Naukowcy postanowili przyjrzeć się procesowi podejmowania decyzji. Okazuje się, że jest to niezwykle pasjonujący proces!

Reklama

Czy przed podjęciem decyzji analizujesz wszystkie „za” i „przeciw”? A może wręcz przeciwnie, decyzje podejmujesz szybko i spontanicznie, nie zastanawiając się nad przyszłymi konsekwencjami? Naukowcy z Uniwersytetu SWPS postanowili przyjrzeć się mechanizmom, jakie towarzyszą podejmowanie decyzji. Jak więc można zbadać proces podejmowania decyzji i ich skutki dla mózgu? Naukowcy wskazują, że z pomocą przychodzi EEG, czyli elektroencefalograf, który pozwala na zbadanie śladów sygnałów elektrycznych, które powstają w naszym mózgu. Okazuje się, że te diametralnie różnią się u osób, które podejmują decyzje spontanicznie i u osób podejmujących decyzje po uprzednim przeanalizowaniu różnych „za” i „przeciw”.

Na czym więc polegało badanie, którego podjęli się uczeni z SWPS? Przede wszystkim dokładniej przyjrzano się tzw. potencjałowi P3, który pojawia się w mózgu po około 300 milisekundach po prezentacji bodźca. Jak tłumaczy dr Wichura, w przypadku, gdy takim bodźcem jest wskazówka pomocna przy podejmowaniu decyzji,  można obserwować sposób jej przetwarzania przez mózg, czyli właśnie sygnały elektryczne. Wyniki badań wykazały, że w zależności od tego, czy podjęcie decyzji zachodzi na zasadzie przemyślenia wszystkich „za” i „przeciw” czy spontanicznie, mózg inaczej reaguje, co objawia się zmianą potencjału wspomnianego parametru P3. Osoby, które podejmują decyzję szybko i spontanicznie, wykazują wyższą reakcję na pierwszy bodziec, a na kolejne nie reagują już intensywnie. W przypadku osób, które rozważają podjęcie decyzji,  wykazano, że mózg reaguje w identyczny sposób na każdą z nich, a potencjał parametru P3 nie ulega zmianom. Co to oznacza dla nas – pacjentów? Poznanie dokładnych mechanizmów, jakimi rządzi się przekazywanie sygnałów w mózgu, może pomóc zrozumieć sposób zachodzenia chorób neurodegeneracyjnych, których skutki obserwujemy u wielu chorych. Dalsze badania, które mają pozwolić na głębsze zbadanie przekazywania sygnałów do głębszych struktur mózgu, będą finansowane z programu Horyzont 2020, który zapewnia środki na realizowanie innowacyjnych i nowatorskich badań na terenie Europy. Życzymy powodzenia! 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze