Zaloguj
Reklama

Bóle kręgosłupa – leczenie za pomocą zabiegu PELDA

Operacja
Fot. ojoimages
Operacja
(5)

Przezskórna endoskopowa lędźwiowa dyscektomia i plastyka pierścienia włóknistego przynosi ulgę i satysfakcję większości pacjentów.

Reklama

Jedną z metod leczenia przemieszczenia krążka międzykręgowego jest przezskórna endoskopowa dyscektomia lędźwiowa i plastyka pierścienia włóknistego (ang. percutaneous endoscopic lumbar discectomy and annuloplasty – w skrócie PELDA). Polega ona na usunięciu środkowej części „dysku” przez cienką rurkę oraz odtworzeniu jego prawidłowego kształtu i funkcji.

Kyung-Chul Choi z najlepiej na świecie przeprowadzającego takie zabiegi Szpitala Kręgosłupa Wooridul w południowokoreańskim mieście Daegu i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkudziesięciu pacjentów z bólem nogi lub pleców wywołanych przemieszczeniem krążka międzykręgowego. Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Pain Medicine” z 12 października ponad 78 procent chorych było zadowolonych z tego, że poddały się operacji PELDA.

Daleko posunięte zwyrodnienie krążka międzykręgowego wiązało się z większym ryzykiem niekorzystnego wyniku takiego zabiegu niż łagodne uszkodzenie tego elementu składowego kręgosłupa. Duże nasilenie bólu pooperacyjnego powodowało zazwyczaj niski poziom satysfakcji z poddania się PELDA.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze