Zaloguj
Reklama

27 maja – Światowy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Autorzy: BrandLab
Praca w laboratorium
Fot. panthermedia
Praca w laboratorium
(0)

Najpewniejszym i najdokładniejszym sposobem opisu naszego stanu zdrowia jest diagnostyka laboratoryjna. Szacuje się, że ponad 70 procent decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. Trafna diagnoza, podjęta na podstawie poprawnie wykonanych badań laboratoryjnych, w znaczący sposób wpływa na postawienie właściwej diagnozy i dobór leków. Ważną rolę w tym procesie odgrywa diagnostyka genetyczna.

Reklama

Rola diagnosty laboratoryjnego, pracującego w zaciszu laboratorium i nie spotykającego się bezpośrednio z pacjentem, a więc często przez pacjenta niedostrzeganego, jest w tej diagnostyce kluczowa. 27 maja obchodzimy Światowy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego i to świetna okazja, żeby lepiej poznać stosunkową młodą, ale fascynującą dziedzinę, jaką jest diagnostyka molekularna.

Czy wiesz, że…

27 maja to nieprzypadkowa data. W tym dniu w 1961 roku Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii.

Zawód diagnosty laboratoryjnego (analityka medycznego) jest zawodem regulowanym, uznawanym jednocześnie za zawód zaufania publicznego.[1] Jedną z misji Kampanii edukacyjnej, jest nobilitacja zawodu diagnosty laboratoryjnego i uświadamianie roli, jaką diagności odgrywają w systemie opieki zdrowotnej.

W Polsce zawód diagnosty laboratoryjnego wykonuje ok. 15 tys. osób będących specjalistami w czternastu dziedzinach medycznej diagnostyki laboratoryjnej. Fachowość personelu diagnostycznego przekłada się bezpośrednio na jakość w ochronie zdrowia oraz na optymalizację kosztów opieki zdrowotnej, zawyżanych kosztami powikłań nierozpoznanych schorzeń lub błędnymi diagnozami. [2]

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych do końca 2023 roku otrzyma 24 miliony 815 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji zawodowych diagnostów. To pierwszy raz w historii, gdy samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych pozyskał pieniądze ze środków publicznych na podnoszenie kompetencji zawodowych swoich członków.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] Charakterystyka zawodu diagnosty laboratoryjnego i jego rola w systemie opieki zdrowotnej w Polsce, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (46) 2016, s. 111
    [2] http://www.zawodyzaufaniapublicznego.pl/krajowa-izba-diagnostow-laboratoryjnych/

Reklama
(0)
Komentarze