Zaloguj
Reklama

Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból zatok
Fot. Panthermedia
Ból zatok
(4)
Reklama

Zapalenie zatok (sinusitis) definiowane jest jako ich stan zapalny. W wielu przypadkach chory nie zdaje sobie sprawy, iż ma z nim do czynienia, najczęściej interpretuje swoje objawy jako zwykłe przeziębienie bądź problemy dotyczące bólu głowy w okolicy skroniowej. Pacjent najczęściej nie korzysta z pomocy lekarza ogólnego ani lekarza specjalisty (laryngologa) a leczy się dostępnymi w aptekach środkami farmakologicznymi.

Objawy i przebieg zapalenia zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych, jest często spotykaną i bardzo popularną chorobą u osób w każdym wieku. Nieprawidłowe leczenie tej choroby bądź brak leczenia może prowadzić do powikłań (np. zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych czy ropień mózgu).

Bardzo często objawy są uciążliwe, męczące, nawracające a związane są z bólem oraz uczuciem pełności w okolicy górnej części nosa, uciskiem i bólem głowy w części skroniowej, problemami ze wzrokiem itp.

Jednym z niepokojących objawów zapalenia zatok przynosowych jest katar, który utrzymuje się przez długi czas bądź po ustąpieniu szybko powraca. Dodatkowo pojawia się zmiana głosu, podrażnienie gardła, ból głowy w okolicy skroniowej, ból oczu, uczucie ciężkości w okolicy głowy i górnej nasady nosa czy problemy z węchem. Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.

Pojawieniu się przewlekłego zapalenia zatok przynosowych (trwającego wiele tygodni) sprzyjają m. in.:

  • Przerośnięte migdałki
  • Problemy z odpornością
  • Różnego rodzaju wirusy, które zakażają górne drogi oddechowe
  • Paciorkowce
  • Zakażenia zębowe
  • Problemy natury hormonalnej
  • Przebywanie z zanieczyszczonym pomieszczeniu, środowisku

Laryngolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i obserwacji towarzyszących mu objawów jest w stanie bardzo szybko zdiagnozować zapalenie zatok przynosowych oraz fakt, czy jest to zapalenie przewlekłe czy ostre.

W obydwu przypadkach podejmowane jest leczenie za pomocą środków farmakologicznych. Po leczeniu warto zgłosić się do lekarza na kontrolę.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Piśmiennictwo:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze