Zaloguj
Reklama

Naczyniak mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Diagnoza
Fot. iStock
Diagnoza
(4)
Reklama

Naczyniak czyli malformacja tętniczo-żylna to zmiana łagodna. Jest to kłębowisko niewłaściwie uformowanych naczyń tętniczych i żylnych.

Objawy i przebieg naczyniaka mózgu

Naczyniaki mogą pozostawać bezobjawowe lub dawać różnorodne objawy kliniczne. Jednym z częstszych są napady padaczkowe spowodowane uciskiem na przylegającą tkankę mózgową. Inny powikłaniem może być pęknięcie jednego z naczyń powodując udar krwotoczny. Sprzyja temu tym bardziej fakt, że w obrębie tych nieprawidłowych połączeń krew płynie pod wysokim ciśnieniem. Podstawą diagnostyki jest arteriografia czyli rodzaj badania radiologicznego, którego celem jest zobrazowanie naczyń.

Leczenie uzależnione jest najczęściej od wielkości i lokalizacji naczyniaków . Najczęściej wykorzystuje się zabiegi wewnątrznaczyniowe – embolizacji lub zabiegi radiochirurgii polegający na naświetleniu nieprawidłowych naczyń wiązką promieni, co stopniowo prowadzi do ich zaniku i zastąpienia tkanką bliznowatą.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze