Zaloguj
Reklama

Zawroty głowy podczas wstawania rano

Ból węzłów chłonnych pod żuchwą
Fot. panthermedia
Ból węzłów chłonnych pod żuchwą
(5)

Jeśli budzisz się z uczuciem osłabienia, zmęczenia lub z zawrotami głowy może to oznaczać że chorujesz na bezdech senny.  Dowiedz się, jakie są inne najczęstsze przyczyny porannych zawrotów głowy i jak sobie z nimi radzić? 

Reklama

Wśród przyczyn zawrotów głowy możemy wymienić m.in. leki, odwodnienie organizmu, problemy z sercem, bezdech senny, niski poziom cukru we krwi, czy uszkodzenie ucha.

Leki

Zawroty głowy mogą wywołane przez różne leki. Wśród nich wyróżnia się leki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, na ciśnienie krwi, leki na alergie, leki na prostatę i środki uspokajające.

Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą, jeśli podejrzewasz, że któryś z twoich leków powoduje zawroty głowy. Może to oznaczać konieczność dostosowania dawki lub rodzaju leku.

Odwodnienie 

Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości płynów, możesz się odwodnić. Zbyt mało płynów w organizmie utrudnia prawidłową pracę mózgu i ciała, co może prowadzić do zawrotów głowy.

Kiedy na kilka godzin przed snem nie pijesz wody, czy innych płynów to rano możesz być szczególnie odwodniony. Niektóre leki, takie jak leki nasercowe, również mogą narażać na większe ryzyko odwodnienia.

Jeśli czujesz się zdezorientowany, spragniony i nie musisz opróżniać się po przebudzeniu, możesz być odwodniony. Napij się wody i upewnij się, że w ciągu dnia pijesz odpowiednią ilość płynów, aby uniknąć porannych zawrotów głowy spowodowanych odwodnieniem.

fot. shutterstock

Niewydolność serca

Niewydolność serca powoduje, że serce nie pompuje krwi w organizmie tak dobrze, jak powinno. Kiedy niewydolność jest ostra twoje serce nie może znieść naturalnego spadku ciśnienia krwi, gdy wstajesz. W rezultacie powoduje to zawroty głowy.

Osoby z niewydolnością serca często przyjmują również wiele leków, w tym tabletki na ciśnienie krwi i diuretyki. Leki te mogą powodować problemy z zawrotami głowy.

Bezdech senny 

Bezdech senny to stan, który powoduje zatrzymanie oddechu na kilka sekund w ciągu nocy. Obniża to ilość tlenu we krwi, co może powodować zawroty głowy.

Bezdech senny również utrudnia uzyskanie dobrej jakości snu. Kiedy jesteś pozbawiony snu, możesz czuć się słaby, roztrzęsiony lub pozbawiony równowagi.

Jeśli rano często masz zawroty głowy i chrapiesz lub jeśli czujesz się wyczerpany po dobrze przespanej nocy przebadaj się pod kątem bezdechu sennego.

Niski poziom cukru we krwi

Niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) może powodować zmiany w organizmie, które mogą powodować drżenie lub zawroty głowy rano.

Osoby z cukrzycą, które przyjmują insulinę lub pochodne sulfonylomocznika, mają wysokie ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi. Nie trzeba mieć jednak cukrzycy, aby od czasu do czasu mieć niski poziom cukru we krwi. Przyczyną tego stanu może być przyjmowanie niektórych leków, spożywanie alkoholu oraz inne schorzenia, takie jak ciężka choroba wątroby.

W większości przypadków poranne zawroty głowy nie są jedyną oznaką niskiego poziomu cukru we krwi, który powodować może również dezorientację i mocne pocenie się w nocy. Aby podnieść poziom cukru we krwi warto przed snem wypić szklankę soku pomarańczowego, który zawiera duże ilości naturalnego cukru. 

Uszkodzenie ucha

Kanały w uchu wewnętrznym pomagają utrzymać równowagę. Uszkodzenie ucha wewnętrznego może więc powodować zawroty głowy.

Zawroty głowy w przypadku uszkodzenia ucha mogą pojawić się w dowolnym momencie. Zwykle dzieje się tak zmieniając pozycję z leżącej na siedzącą lub stojącą, na przykład podczas porannego wstawania z łóżka. 

Uszkodzenie ucha powodować może również mdłości lub wymioty. Stan ten często ustępuje samoistnie.

Na powyższych przykładach widać, że wiele schorzeń może powodować zawroty głowy. Jeśli więc zmagasz się często z tym problemem skontaktuj się z lekarzem, gdyż objaw ten może sugerować, że w twoim organizmie dzieje się coś złego. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze