Zaloguj
Reklama

Zawroty głowy a menopauza

Objawy i skutki menopauzy
Fot. Panthermedia
Objawy i skutki menopauzy
(3)

Z menopauzą związanych może być wiele różnych dolegliwości – jedną z nich są zawroty głowy. Mało kto powiązywałby je z przekwitaniem, tymczasem mogą one występować w związku z kilkoma różnymi procesami, do których dochodzi w okresie klimakterium. Co można wiec polecić pacjentkom: co zrobić, aby zawroty głowy podczas menopauzy zmniejszyły swoje nasilenie lub nawet całkowicie przestały występować?

Reklama

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. U jednych pacjentek przychodzi ona szybciej, u innych później, zwykle jednak ostatnia w życiu kobiety miesiączka pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

Do dolegliwości związanych z menopauzą zaliczane są bardzo różne problemy – dochodzić może do powszechnie znanych uderzeń gorąca, zaburzeń nastroju, jak i do nieprawidłowości w segmencie snu. Inną jeszcze dolegliwością, która również może być związana z menopauzą, są zawroty głowy – dochodzić do nich może u przekwitających pacjentek z kilku różnych przyczyn.

Podstawową przyczyną towarzyszących menopauzie zawrotów głowy są zmiany hormonalne. Skutki spadku ilości estrogenów w organizmie mogą być zmiany metabolizmu – obejmować mogą one m.in. wahania poziomu glukozy we krwi. Podczas zaś hipoglikemii – czyli niskiego poziomu glukozy we krwi – pojawiać się mogą właśnie zawroty głowy.

Pojawiające się w przebiegu przekwitania wahania poziomów hormonów płciowych mogą negatywnie odbijać się także na układzie sercowo-naczyniowym. Możliwe jest występowanie zaburzeń rytmu serca, prowadzących do pogorszenia czynności serca jako pompy i ostatecznie skutkujących występowaniem u pacjentki zawrotów głowy.

Patrząc na powyższe, doskonale widać, że menopauza jak najbardziej może prowadzić do zawrotów głowy. Jak sobie z nimi poradzić? Otóż pacjentki powinny przede wszystkim dbać o zdrową, zróżnicowaną dietę, a także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej i dbałości o dobre nawodnienie swojego organizmu.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze