Zaloguj
Reklama

Wpływ kokainy na mózg nastolatka

Autorzy: Anna Pyka
Narkotyki, używki
Fot. ojoimages
Narkotyki, używki
(0)

Naukowcy z Yale University odkryli, że mózg młodej osoby, przy pierwszym kontakcie z kokainą, uruchamia silną reakcje obronną, aby zminimalizować działanie narkotyku.

Reklama

Dwa najnowsze badania przeprowadzone przez tę grupę badaczy, dotyczyły identyfikacji kluczowych genów, które regulują tę odpowiedź. Wyniki pokazują, że zakłócenie tej reakcji u myszy, znacznie zwiększa czułość ich mózgu na działanie kokainy.

Odkrycia mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego wzrost ryzyka nadużywania narkotyków i uzależnienia następuje, gdy rozpoczyna się zażywanie kokainy w okresie dorastania.

Wyniki pokazały, że podatność na kokainę jest znacznie wyższa w okresie dojrzewania, ponieważ mózg przechodzi gwałtowne zmiany. W fazie wzrostu następuje przekształcenie połączen nerwowych, w ich bardziej stabilne i udoskonalane formy, charakterystyczne dla osób dorosłych.

Wcześniejsze rezultaty wykazały, że kształt neuronów i ich połączeń synaptycznych ulega zmianie, gdy są one narażone na działanie kokainy w okresie dojrzewania.

Myszy, u których wyciszono reakcje mózgu na działanie narkotyku, potrzebowały trzy razy mniejszej dawki, aby nastąpiły zmiany w ich zachowaniu.

Dzięki tym odkryciom można wyjaśnić, dlaczego niektórzy tak szybko uzależniają się od kokainy, podczas gdy innym udaje się tego uniknąć.

Wyniki zostały opublikowane 14 i 21 lutego 2012 roku w Journal of Neuroscience.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Neuroscience, 2012; 32 (7): 2314 DOI:10.1523/JNEUROSCI.2730-11.2012

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze