Zaloguj
Reklama

Specjaliści o udarze mózgu

Ból głowy u starszego mężczyzny
Fot. pantherstock
Ból głowy u starszego mężczyzny
(0)

Polscy specjaliści w dziedzinie neurobiologii czynnie wspierają zachodnią Inicjatywę Angels pomagającą ludziom, którzy doznali udaru mózgu, normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Reklama

Co trzydzieści minut jedna osoba na świecie doznaje zaburzenia czynności mózgu. Niektóre z nich zostają uratowane, inne umierają, a jeszcze inne nie są w stanie żyć samodzielne, ponieważ zostają źle zdiagnozowane i trafiają do niewłaściwych szpitali. Mało kto wie, że choroba plasuje się w czołówce schorzeń będących przyczyną śmierci bądź trwałego kalectwa. Choć ryzykiem udaru mózgu zagrożone są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, zdarzają się też przypadki wystąpienia tej przypadłości u ludzi młodych, a nawet u dzieci.

Na rzecz szerzenia wiedzy o tym zjawisku powstał film edukacyjny, w którym o objawach, czynnikach ryzyka i życiu po udarze mózgu opowiadają: prof. Bartosz Karaszewski, doc. Dariusz Gąsecki, mgr Małgorzata Zielińska i ich pacjenci. Krótki obraz w sposób niezwykle sugestywny pokazuje, z jakimi trudnościami i przeszkodami wiąże się egzystencja osób dotkniętych chorobą.

Film dostępny w dwóch wariantach językowych (polskim i angielskim) można obejrzeć, klikając w adresy zamieszczone poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=-YeIdjI9igo (wersja polska)
https://www.youtube.com/watch?v=4Vj2EaShkUo (wersja angielska)

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze