Zaloguj
Reklama

Sklejanie złamanych kości - czy to możliwe?

Ból w kolanie, uraz nogi
Fot. Shutterstock
Ból w kolanie, uraz nogi
(0)

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Brnie i naukowcy z centrum badawczego CEITEC opracowali specjalny klej, który w przyszłości pomóc może w złamaniach kości. Do tej pory przetestowali go na kościach świń. Klej ma za zadanie poprawić gojenie i skrócenie czasu zrastania kości. Kiedy będzie to możliwe?

Reklama

W przypadku złamań uszkodzoną rękę lub nogę należy zazwyczaj unieruchomić na kilka tygodni. Jeśli jest to złamanie złamanie z przemieszczeniem gojenie jest dużo trudniejsze i często długotrwałe. Żadna operacja nie jest w stanie przynieść dobrych wyników.

W takich przypadkach może pomóc specjalny klej opracowany przez lekarzy kliniki chirurgii powypadkowej w Brnie oraz zespołu naukowców z centrum CEITEC.

Dzisiaj nie jesteśmy w stanie perfekcyjnie naprawić fragmentów. Klej ma jednak zdolność wiązania kości, nie jest toksyczny i indukuje wzrost kości. Zrasta kość i mocno ją łączy. - wyjaśnia Milan Krtička ze Szpitala Uniwersyteckiego w Brnie.

Sklejanie ludzkich kości - kiedy będzie to możliwe?

Do tej pory lekarze testowali klej na udach świni. Na nich stworzyli proste i fragmentaryczne typy pęknięć, a następnie skleili je, aby przywrócić pierwotny kształt. Klej zestalił się w ciągu dwóch minut i utwardził się całkowicie w ciągu 72 godzin. Następnie lekarze przeprowadzili próby zginania i rozciągania.

Obecnie przeprowadzane są testy biokompatybilności. A my przygotowujemy się do zastosowania tej procedury na żywych zwierzętach. Na podstawie eksperymentu chcielibyśmy pokazać, że nasz testowany klej kostny może być z powodzeniem stosowany w praktyce klinicznej - podsumował Milan Krtička, dodając, że w normalnej praktyce klej może być użyty w ciągu dziesięciu lat.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze