Zaloguj
Reklama

Relacja z konferencji prasowej VII Warszawskiego Seminarium Neurourologii

Osłuchiwanie mężczyzny w gabinecie POZ
Fot. medforum
Osłuchiwanie mężczyzny w gabinecie POZ
(0)

Konferencja prasowa odbyła się 28.11.2015 r. Uczestnicy seminarium usiłowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy w Polsce stać nas na leczenie pęcherza neurogennego?

Reklama

Szacuje się, że problem ten dotyczy ok 50000 pacjentów w Polsce. Sytuację pogarsza fakt iż są to pacjenci zapomniani, zbyt chorzy, przykuci do wózków inwalidzkich, by upomnieć się o swoje prawa. Dlatego podczas Seminarium miała miejsce konferencja prasowa poświęcona problemowi wykluczenia pacjentów z pęcherzem neurogennym.

Konferencję prowadził prof. Marek Sosnowski, konsultant krajowy w dziedzinie urologii. Ponadto w konferencji udział wzięli: prof. Piotr Radziszewski (urolog, przewodniczący Seminarium, członek Narodowej Rady Rozwoju), dr. Michał Maternik (nefrolog dziecięcy), p. Elżbieta Betlej (Prezes Stowarzyszenia Pacjent Polski) i p. Robert Jagodziński (członek Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, sam od lat zmagający się z pęcherzem neurogennym)

Tematem była trudna rzeczywistość, z którą muszą zmagać się pacjenci oraz lekarze. Brak ośrodków neurourologii, braku zespołów wielospecjalistycznych zajmujących się pacjentami z pęcherzem neurogennym oraz problemy społeczne i ekonomiczne pacjentów. Uczestnicy Seminarium podkreślają, że leczenie pacjentów cierpiących na schorzenia układu moczowego nie jest refundowane. Dlatego cały koszt leków, środków odkażających, cewników spoczywa na pacjencie.

Uczestnicy Seminarium podpisali petycję do Ministra Zdrowia z prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji pacjentów z pęcherzem neurogennym.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze