Zaloguj
Reklama

Regularna atywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Autorzy: Marcin Rokita
Siłownia
Fot. ojoimages
Siłownia
(0)

Badana przeprowadzone przez naukowców z University of Alabama at Birmingham w USA wskazują, że osoby, które zażywają mało ruchu są o 20 proc. bardziej narażone na udar mózgu w porównaniu osobami aktywnymi ruchowo

Reklama

Uczestnicy w czasie badania zostali zakwalifikowani do trzech grup: mało aktywnych ( tzn. brak treningów w typowym tygodniu), umiarkowanie aktywnych ( treningi 3 razy w tygodniu ) lub na bardzo aktywnych ( ćwiczenia więcej niż cztery razy w tygodniu), i byli obserwowani przez średnio 6 lat.

Wyniki wykazały, że brak aktywności fizycznej w grupie osób mało aktywnych fizycznie wiązało się z 20 procentowym wzrostem ryzyka udaru mózgu. Ci, którzy stwierdzili, że trenowali co ​​najmniej cztery razy w tygodniu byli narażeni w mniejszym stopniu. Zależność ta była dokładnie widoczna wśród mężczyzn, wśród kobiet różnica ta była mniej zauważalna.

"Efekt ochronny intensywnej aktywności fizycznej może być spowodowany poprzez wpływ na tradycyjne czynniki ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze, otyłość brzuszna lub cukrzyca," wyjaśnił Virginia Howard, Ph.D., UAB profesor epidemiologii i jeden z autorów badania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze