Zaloguj
Reklama

Padaczka u starszych osób – ryzyko zgonu

Starszy mężczyzna
Fot. ojoimages
Starszy mężczyzna
(0)

Stan padaczkowy wiąże się z większym ryzykiem śmierci w przypadku pacjentów młodszych i tych, u których występują inne choroby.

Reklama

Kiedy napad padaczkowy trwa ponad 30 minut lub występuje seria ataków, między którymi pacjent nie odzyskuje świadomości, mówimy o stanie padaczkowym. Powoduje on bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga intensywnego leczenia.

Elena Paillaud ze Szpitala Chenevier w Créteil (Francja) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu pacjentów w wieku co najmniej 70 lat, u których wystąpił stan padaczkowy i trzykrotnie liczniejszej grupy zdrowych ludzi stanowiących grupę kontrolną.

Zgodnie z publikacją w internetowym numerze czasopisma „Epilepsia” z 18 lipca u chorych osób częste były zaburzenia w działaniu układu krążenia, oddechowego i wątroby, otępienia nie wynikające z nieprawidłowościami w przepływie krwi przez mózg oraz nieprawidłowe poziomy sodu w surowicy. Ryzyko śmierci w ciągu pierwszego miesiąca hospitalizacji było większe u pacjentów młodszych, mających inne problemy zdrowotne i tych, u których stan padaczkowy wystąpił po raz pierwszy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze