Zaloguj
Reklama

Osoby bez wyrostka robaczkowego są mniej narażone na pojawienie się choroby Parkinsona

Osoby bez wyrostka robaczkowego są mniej narażone na pojawienie się choroby Parkinsona
Fot. Shutterstock
(0)

Czy brak wyrostka robaczkowego może zmniejszyć szansę na … pojawienie się choroby Parkinsona? Okazuje się, że tak! Udowodnili to naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Jak donoszą, podatność na zachorowanie na chorobę Parkinsona u osób bez wyrostka robaczkowego może być mniejsza nawet o 20%.

Reklama

Choroba Parkinsona jest coraz częściej diagnozowana. Szacuje się, że w Polsce rozpoznano ją u ok. 70-100 tys. pacjentów z tym schorzeniem. Nowe badanie opublikowane w amerykańskim czasopiśmie naukowym wskazuje, że jednym z organów, który może mieć niebagatelny wpływ na rozwój choroby Parkinsona, jest wyrostek robaczkowy.

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem wielosystemowym. Dlatego prawdopodobne jest, że choroba może pojawić się z powodu wielu czynników zewnętrznych, a przewód pokarmowy jest jednym z nich – wskazała główna autorka badania, Viviane Labrie z Van Andel Research Institute.

W trakcie badania Viviane Labrie wraz ze współpracownikami przeanalizowała dane dotyczące zdrowia 1,6 milionów ludzi ze Szwecji. Analiza wyników pozwoliła naukowcom dojść do wniosku, że pacjenci, u których usunięto wyrostek robaczkowy, są o 19,3% mniej narażani na rozwinięcie się u nich choroby Parkinsona.   

Druga część badania, podczas której autorzy przeanalizowali wyniki 849 osób z chorobą Parkinsona, ukazała, że usunięcie wyrostka robaczkowego wiąże się z opóźnionym wystąpieniem choroby. Średnio o ponad 3,5 roku.

Choroba Parkinsona to nie tylko drżenie rąk

Choroba Parkinsona jest nieuleczalną chorobą układu nerwowego. Typowe objawy to drżenie, zmęczenie, sztywność kończyn i pleców, drgawki, problemy ze snem, ale także zaparcia. Trudności niezwiązane z poruszaniem się mogą jednak rozpocząć się już 20 lat wcześniej.

W ostatniej dekadzie stało się jasne, że choroba Parkinsona to nie tylko zaburzenie ruchu. Jednym z najczęstszych, niemotorycznych objawów tej choroby, są zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Dlatego niektórzy naukowcy uważają, że choroba może się tam rozwinąć – stwierdziła Labrie.

Wyrostek zawiera bowiem białko alfa-synukleinę, która gromadzi się w mózgu pacjenta cierpiącego na chorobę Parkinsona.

Alfa-synukleina jest białkiem, którego funkcja w zdrowym mózgu jest obecnie nieznana. Jest to bardzo interesujące dla badaczy związanych z chorobą Parkinsona, ponieważ stanowi główny składnik ciał Lewy'ego, skupisk białek, które są cechą charakterystyczną dla choroby Parkinsona.

W ciągu ostatnich lat alfa-synukleina stała się przedmiotem wielu badań, aby scharakteryzować rolę białka w chorobie Parkinsona. Mimo to wciąż nie do końca wiadomo, w jaki sposób alfa-synukleina odgrywa bezpośrednią rolę w powstawaniu choroby Parkinsona.

Alfa-synukleina to białko, które się porusza. Może przenieść się z neuronu do neuronu. Potencjalnie białko z jelita może przedostać się aż do wędrującego nerwu, który łączy przewód pokarmowy i mózg. W ten sposób alfa-synukleina może znaleźć się w mózgu, przyczyniając się do powstania choroby Parkinsona – twierdzi badaczka

Czy zaleca się usunięcie wyrostka robaczkowego?

Pomimo tego, że badanie wykazało, że choroba może się rozpocząć w wyrostku robaczkowym, nie jest wskazane usunięcie tego narządu u zdrowej osoby, bowiem może to skutkować późniejszymi problemami z jelitami i wskazane jest tylko w ostateczności.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze