Zaloguj
Reklama

Niepohamowany słowotok

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło:
Grzybowski Sz., Tajemnice płynnej mowy [w:] Charaktery nr 6, czerwiec 2012.
Simonienko K, Waszkiewicz N, Szulc A. Roślinne środki odurzające – aktualnie obowiązująca lista w Polsce. Psychiatria Polska 2013, tom XLVII, numer 3.
Opryszczka
Fot. ojoimages
Opryszczka
(4)

Słowotok polega na niemal nieustannym wypowiadaniu dużej ilości słów, często w bardzo szybkim tempie i w chaotyczny sposób.

Reklama

Sposób prowadzenia rozmowy zależy od osobowości człowieka. Ciężko więc określić jaki sposób wypowiedzi jest prawidłowy a jaki wykracza już poza normy.

Jednakże w przypadku patologicznego słowotoku nie ma raczej wątpliwości, co do odmienności tego zjawiska i ciężko uznać je za normalne. Tak więc zaburzenie to jest łatwo rozpoznawane i może świadczyć o istnieniu nieprawidłowości w pracy mózgu.

Słowotok, inaczej logorea należy do zaburzeń ilości wypowiedzi i może wskazywać na zaburzenia świadomości, gonitwę myśli czy ich natłok. Niepohamowany słowotok przebiega w sposób nieprzerwany i chaotyczny. Rozmówca porusza kilka kwestii w bardzo małych odstępach czasowych, bardzo szybko przechodzi z jednego wątku do następnego gubiąc w konsekwencji pierwotny zamysł rozmowy.

Bywa też tak, że niemożliwe jest dla słuchacza odnalezienie logicznych powiązań pomiędzy poruszanymi tematami - taki typ wypowiedzi nazywa się obrazowo “sałatą słowną” lub też schizofazją.

Niepohamowana gadatliwość może być wynikiem uszkodzenia skroniowo-ciemieniowych obszarów prawej półkuli mózgu lub świadczyć o występowaniu zaburzeń psychotycznych manifestujących się zaburzeniem toku myślenia.

Słowotok jest też jednym z objawów zażycia psychostymulantów z grupy amfetamin czy też roślinnych substancji psychoaktywnych tj. Argyreia nervosa i Rivea corymbosa.

Reklama
(4)
Komentarze