Zaloguj
Reklama

Migrena u dzieci – co ją wywołuje?

Dziecko chorujące na depresję
Fot. Panthermedia
Dziecko chorujące na depresję
(0)

Migreny powszechnie uznawane są za schorzenie typowe dla osób dorosłych, w praktyce jednak spotykane one bywają również i u zdecydowanie młodszych pacjentów. Związane z nimi są przede wszystkim uporczywe, wyjątkowo utrudniające funkcjonowanie i trwające przez długi czas nasilone bóle głowy. Co może jednak stanowić przyczyny migreny u dzieci i czy można jakoś zapobiegać jej napadom u najmłodszych?

Reklama

O migrenach u dzieci wspomina się raczej rzadko, tymczasem problem ten w tej grupie wiekowej występuje tak naprawdę stosunkowo często – szacuje się, że migrenowe bóle głowy miewa nawet do 10% młodych pacjentów. Objawy migreny u dzieci zasadniczo są podobne do tych, z którymi mierzą się osoby dorosłe i to zagadnienie jest pacjentom raczej dość dobrze znane. Odmiennie jest w przypadku innego aspektu – niejeden rodzic zastanawia się bowiem nad tym, jakie mogą być przyczyny migreny u dzieci.

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań nie sposób powiedzieć z całą pewnością, co dokładnie wywołuje migrenowe bóle głowy u najmłodszych. Zauważalne jest jednak to, że z problemem częściej mierzą się te pociechy, w których rodzinach ktoś inny miewał migreny – pozwala to sądzić, że pewien wpływ na ich występowanie mogą mieć uwarunkowania genetyczne.

Dla migrenowych bólów głowy charakterystyczne jest to, że ich napady mogą być prowokowane przez różne pokarmy czy sytuacje. Związek z nimi mogą mieć np. zmiany rytmu snu – zdarza się, że migrena pojawia się wtedy, gdy pacjent śpi dłużej lub krócej niż zazwyczaj. Sprzyjać migrenowemu bólowi głowy może także odwodnienie, silny stres czy narażenie na wdychanie dymu tytoniowego.

Tak jak nieznane są konkretne przyczyny migreny u dzieci, tak zdecydowanie inaczej jest w przypadku leczenia i zapobiegania jej napadom. Dzieciom skarżącym się na migrenowe bóle głowy zalecone mogą zostać leki, które są stosowane w trakcie bólu głowy, ale i takie, które mają zmniejszać ryzyko pojawienia się problemu. Oprócz tego wszystkim pacjentom miewającym migreny – niezależnie od wieku – zalecane jest unikanie czynników, które prowokują u nich ich pojawianie się.   

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze