Zaloguj
Reklama

Migrena, β-blokery i terapia behawioralna

Migrena, β-blokery i terapia behawioralna
Fot. ojoimages
(5)

Psychoterapia zmniejsza liczbę ataków i poprawia jakość życia.

Reklama

By wspomóc doraźne leczenie migreny stosuje się zapobiegawczo leki beta-adrenolityczne (β-blokery) oraz terapię behawioralną. Kenneth A Holroyd z Ohio University w Athens (USA) I współpracownicy przeprowadzili niedawno badani z udziałem kilkuset osób (głównie kobiet) z tym rodzajem bólów głowy.

Jak podano w numerze czasopisma „British medical Journal” z 29 września, wyniki standardowego leczenia migreny okazały się być lepsze jedynie w wypadku łącznego podawania β-blokerów i stosowania terapii behawioralnej.

Zastosowany u badanych pacjentów wariant psychoterapii opierał się na 4 sesjach. W trakcie dwóch pierwszych uczono chorych rozpoznawać czynniki wyzwalające ataki migrenowe i ich wczesne oznaki; trenowano również tzw. progresywny relaks mięśni (trening Jacobsona) i ich rozciąganie. Na trzeciej sesji instruowano, jak radzić sobie ze stresem lub jak kontrolować przepływ krwi w celu zapobiegania bólom głowy. Ostatnie spotkanie dotyczyło rozwiązywania problemów związanych z migreną i profilaktyki nawrotów.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze