Zaloguj
Reklama

Laminektomia: co to za zabieg i kiedy się go przeprowadza?

Rehabilitacja
Fot. shutterstock
Rehabilitacja
(0)

Laminektomia to pojęcie, na które natknąć się raczej nie jest łatwo. Termin ten określa zabieg neurochirurgiczny, którego przeprowadzenie może wyzwolić pacjenta od takich dolegliwości, jak m.in. przewlekłe zespoły bólowe czy niedowłady. Na czym jednak dokładnie polega laminektomia i w przypadku jakich patologii się ją przeprowadza?

Reklama

Kanał kręgowy pełni wyjątkowo ważną funkcję – chroni on w końcu delikatną i bardzo istotną dla funkcjonowania ludzkiego organizmu strukturę, którą jest rdzeń kręgowy. Ostatni z wymienionych przylega do kanału kręgowego bardzo ściśle, co ma zapewniać mu odpowiednią protekcję, z drugiej jednak strony wszelkie zmiany w obrębie kanału – wynikające czy to z procesów zwyrodnieniowych, czy też zapalnych – mogą przez to skutkować uciskiem rdzenia kręgowego.

Pacjenci, u których dojdzie do ucisku rdzenia kręgowego, raczej zdają sobie z tego sprawę – występujące w takiej sytuacji dolegliwości są raczej dość dokuczliwe. Mogą nimi być przewlekłe dolegliwości bólowe, ale i niedowłady, zaburzenia czucia, a czasami nawet zaburzenia chodu czy zaburzenia dotyczące kontrolowania oddawania moczu i stolca. Stany związane z uciskiem na rdzeń kręgowy leczone mogą być z wykorzystaniem różnych metod, jedną z nich jest laminektomia.

Wspomniany powyżej zabieg zasadniczo wydawać może się prosty – laminektomia polega bowiem na usunięciu fragmentu kręgu (zazwyczaj jego blaszki wraz z więzadłem żółtym). W rzeczywistości jednak zdecydowanie tak nie jest – procedura przeprowadzana jest z zachowaniem bardzo dużej ostrożności, ponieważ istnieje podczas niej ryzyko uszkodzenia delikatnego rdzenia kręgowego. Z tego właśnie powodu przed laminektomią u pacjentów przeprowadzane są bardzo dokładne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny – ich wyniki umożliwiają zaplanowanie przebiegu zabiegu w taki sposób, aby był on związany z jak najmniejszym zagrożeniem dla operowanego.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, podczas niej chory znajduje się w pozycji leżącej na brzuchu. Czas przeprowadzania zabiegu wynosi zwykle kilkadziesiąt minut, pacjenci po laminektomii wracają zaś do pełnej sprawności zazwyczaj po 4-6 tygodniach od operacji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze