Zaloguj
Reklama

Hipersomnia: poznaj przyczyny nadmiernej senności!

Zmęczenie w pracy
Fot. panthermedia
Zmęczenie w pracy
(0)

Zaburzenia snu typowo kojarzone są z bezsennością, możliwe jest jednak wystąpienie zdecydowanie odwrotnego problemu, którym jest hipersomnia. Mianem tym określa się nadmierną senność, przez której odczuwanie pacjent może być skłonny do spania podczas spożywania posiłku czy nawet wtedy, kiedy jest on w pracy. Jakie mogą być przyczyny hipersomni i jakie są metody jej leczenia?

Reklama

Hipersomnia to nic innego, jak nadmierna senność w ciągu dnia. Warto tutaj jednak od razu wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to stan zmęczenia, który zdarza się czasami doświadczać każdemu człowiekowi mającemu za sobą nieprzespaną noc. O hipersomni można mówić wtedy, gdy potrzeba snu w ciągu dnia jest tak duża, że pacjent jest w stanie spać w dowolnych warunkach – czy to podczas spożywania posiłku, czy też podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków zawodowych.

Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje hipersomni: pierwotną i wtórną. Pierwotna hipersomnia związana jest zazwyczaj z zaburzeniami czynności ośrodkowego układu nerwowego i jej doświadczać mogą m.in. osoby zmagające się z narkolepsją czy zespołem Kleinego-Levina. Wtórna hipersomnia spowodowana jest natomiast jakimś innym schorzeniem – miewać ją mogą m.in. osoby chorujące na chorobę Parkinsona, pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym czy chorzy po urazie głowy. Do wtórnej nadmiernej senności prowadzić może także stosowanie pewnych leków – wśród farmaceutyków, których zażywanie może skutkować hipersomnią, wymienić można m.in. leki przeciwhistaminowe, przeciwpsychotyczne oraz benzodiazepiny.

Znalezienie przyczyny nadmiernej senności w ciągu dnia jest o tyle ważne, że w zależności od tego, co doprowadziło do pojawienia się problemu, do jego rozwiązania wykorzystywane mogą być całkowicie inne metody. Wszystkim pacjentom z hipersomnią ogólnie zalecane jest przestrzeganie zasad higieny snu – m.in. podjęcie próby zasypiania o regularnych porach czy unikanie aktywności fizycznej oraz obfitych posiłków w godzinach wieczornych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze