Zaloguj
Reklama

Halucynacje - odczucia towarzyszące także osobom zdrowym

Mężczyzna odczuwający lęk i strach
Fot. medforum
Mężczyzna odczuwający lęk i strach
(0)

Większość osób twierdzi, iż halucynacje zdarzają się tylko osobom chorym. Jest to bardzo błędne przekonanie, bowiem omamy mogą zdarzyć się także osobom w pełni zdrowym. Pojawiają się one zaraz po wybudzeniu bądź na krótko po zaśnięciu. Czy stanowią one niebezpieczeństwo dla naszego mózgu?

Reklama

Halucynacje określane są jako doznania wytwarzane przez mózg ale bez jakiejkolwiek ingerencji bodźców zewnętrznych. Mogą być one związane z odczuciem, że ktoś obcy dotyka nasze ciało, słyszymy chodzenie po pokoju, pukanie do drzwi czy okna albo wołanie naszego imienia.

Pojawiają się one w stanie czuwania i nie jest prawdą, że oznaczają chorobę neurologiczną bądź zaburzenia mózgu. Cały czas trwają badania, mające na celu wyjaśnienia w jaki sposób pojawiają się halucynacje i co za nie odpowiada. Jedna z hipotez zakłada, że może to mieć ścisły związek z pojawieniem się fal o nazwie delta w korze mózgowej. Zwrócono także uwagę na fakt, że omamy mają charakter emocjonalny jednakże naukowcy nie są w stanie wyjaśnić dlaczego.

Badania nad halucynacjami mają na celu wykazanie, które sieci neuronów w naszym mózgu odpowiadają za konkretne pojęcia np. stół, lampka, pies czy jedzenie a także wykazanie czy nasz stosunek emocjonalny do nich wpływa na pojawienie się omamów z ich udziałem.

 

 

 

 

 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze