Zaloguj
Reklama

Gruźlicze zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych

Szpital
Fot. Panthermedia
Szpital
(5)

Gruźlicze zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych może dotyczyć zarówno dzieci jak i osób dorosłych oraz starszych. W przypadku dzieci mamy do czynienia rozwojem gruźlicy, na skutek zakażenia pierwotnego (prątki gruźlicy dostają się do mózgu oraz rdzenia kręgowego z krwią).

Reklama

Na skutek dostanie się prątków do przestrzeni podpajęczynówkowej, dochodzi do rozwoju zapalenia (powstaje gęsty, galaretowaty wysięk), co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia nerwów czaszkowych oraz zahamowania krążenia płynu mózgowo- rdzeniowego. U pacjentów pojawia się ból głowy, nudności, ból oczu, senność, wymioty, nudności, problemy z widzeniem czy mową.

Zapalenie może rozwijać się z różną intensywnością (od łagodnej po bardzo ostrą). Kluczową rolę odgrywa jak najszybsze zdiagnozowanie choroby oraz podjęcie leczenia. Pacjent przebywa w tym czasie na oddziale szpitalnym.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Donald PR, Schoeman JF: Tuberculous meningitis. N. Eng. J. Med., 2004; 351, 17: 1719-1720.
    Golden MP, Vikram HR: Extrapulmonary tuberculosis: an overview. Am. Fam. Physician, 2005; 72: 1761-1768.
    Lam PhK, et al.: Diagnosis of pulmonary and extrapulmonary tuberculosis. [W]: Reichman and Hershfield´s Tuberculosis. Lung Biology in Health and Disease. wyd. 3, red. Raviglione MC, wyd. Informa Healthcare, USA, Inc. 2006; 219: 155-181.
    Szczuka I: Gruźlica i choroby układu oddechowego w Polsce w 2005 r. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa 2006.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze