Zaloguj
Reklama

Fizjoterapia w chorobach nerwowo - mięśniowych

Joga
Fot. ojoimages
Joga
(4)

W chorobach nerwowo - mięśniowych, obok farmakologicznych metod leczenia, znacząca rolę odgrywa fizjoterapia.

Reklama

Co ma na celu fizjoterapia w tych schorzeniach?

Choroby nerwowo - mięśniowe to uszkodzenia mięśni, które są konsekwencją różnych stanów patologicznych. W efekcie rozwoju choroby dochodzi do osłabienia siły mięśni, wiotkości czy nawet ich zaniku. Wiąże się to pojawianiem się przykurczów i ograniczenia funkcji ruchowych.

Fizjoterapia w tego rodzaju schorzeniach ma na celu przede wszystkim podtrzymanie lub przywrócenie ruchomości w największym, możliwym zakresie. Każdy pacjent powinien mieć indywidualnie dobrany program ćwiczeń usprawniających, których wachlarz jest szeroki.

Fizjoterapeuci mają do dyspozycji ćwiczenia bierne, czynne, izometryczne, ogólnousprawniające, oddechowe aż po treningi lokomocyjne i masaże. W postępowaniu z pacjentami zmagającymi się z chorobami nerwowo - mięśniowymi, obok zapobiegania i usprawniania, ważne jest również dobranie odpowiednich pomocy technicznych jak również ogromną rolę ma edukacja bliskich osób chorego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Źródło: Dr Anna Radwańska Katedra Fizjoterapii Wydział Rehabilitacji Ruchowej AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie „Procedury stosowane w fizjoterapii pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi opracowane na potrzeby towarzystwa zwalczania chorób mięśni”

Reklama
(4)
Komentarze