Zaloguj
Reklama

Dzień pamięci o pacjentach w śpiączce

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Stradowski J, Zmartwychwstanie umysłu [w:] Focus, nr 4, kwiecień 2013
Pacjent w szpitalu
Fot. ojoimages
Pacjent w szpitalu
(0)

Polski parlament ustanowił 18 kwietnia Narodowym Dniem Pacjenta w Śpiączce. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ludzi w śpiączce i poruszenie tematów, o których pacjenci sami, ze względu na swój stan, mówić nie mogą.

Reklama

Śpiączka jest ilościowym zaburzeniem świadomości polegającym na wyłączeniu przytomności a jej głębokość oceniana jest na podstawie stopnia zniesienia odruchów oraz innych reakcji ruchowych i autonomicznych.

Wyłączanie świadomości zachodzi na kilku etapach, przy czym śpiączka jest tym ostatnim.

Etapy wyłączania świadomości:

  1. senność
  2. stan przedśpiączkowy (sopor) 
  3. śpiączka (coma)

Według statystyk, w Polsce w śpiączkę zapada ok. 5 tys. osób rocznie. Śpiączka może być konsekwencją wielu czynników. Wywołują ją zarówno urazy mechaniczne mózgu jak i stany chorobowe (zapalenie opon mózgowych, nowotwory mózgu). Może też być reakcją na działania niepożądane niektórych leków lub innych substancji.

Szanse na wybudzenie pacjenta zależą w dużej mierze od podłoża śpiączki, jednakże korzystny wpływ na stan i rokowania takiego pacjenta ma odpowiednia opieka medyczna i pozytywne podejście rodziny chorego, a to jest możliwe dzięki szerzeniu wiedzy na temat sytuacji pacjentów w śpiączce zarówno wśród personelu medycznego jak i w gronie najbliższych pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze