Zaloguj
Reklama

Czy słodzone napoje mogą wpływać na sen?

Spokojny sen
Fot. panthermedia
Spokojny sen
(0)

Wpływ cukru oraz jego nadmierne ilości dostarczane w codziennej diecie, nie są już tematem tabu od wielu lat. Powszechnie bowiem wiadomo jak negatywne konsekwencje zdrowotne, może mieć spożywanie go w nadmiarze. Pomijając kwestię otyłości czy problemów stomatologicznych, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zauważyli wpływ spożywania dużej ilości napojów słodzonych, na długość snu w ciągu nocy.

Reklama

Świadomość społeczeństw niemalże na całym świecie, dotycząca negatywnego wpływu słodzonych napojów na naszą dietę, zdrowie czy nasze zęby, jest duża. Jednak, jak wskazują na to badania, to nie jedyne obszary na jakie tego typu napoje mają wpływ. Naukowcy z San Francicso zauważyli, że mogą one także wpływać na długość snu, co było wnioskiem z badań prowadzonych na UC San Francisco. Badacze zauważyli pewną zależność, a mianowicie osoby, które spały około 5 godzin podczas nocy, miały zdecydowanie większą tendencję do sięgania po słodzone oraz kofeinowe napoje w ciągu dnia, niż osoby, które przesypiały większą ilość godzin. Warto także dodać, że wśród napojów słodzonych nie zabrakło także napojów energetyzujących.

Badania prowadzone na grupie 18 000 osób, polegały na wykazaniu zależności (lub jej braku), pomiędzy przyzwyczajeniami związanymi ze snem a spożyciem napojów słodzonych w ciągu dnia. Wyniki okazały się zaskakujące, gdyż bazując na odpowiedziach respondentów okazało się, że osoby których sen trwa około kilku godzin, spożywają o ponad 20 % więcej słodzonych napojów, niż osoby, które śpią dłużej niż 5 godzin. Osoby deklarujące długość snu wynoszącą około 6 godzin, spożywały o 11 % więcej słodzonych napojów niż osoby który spały dłużej. Niemniej jednak, nie wykazano zależności pomiędzy długością snu a spożyciem soku czy herbaty.

Wnioskować można na tej podstawie że długość snu może być zależna od ilości cukru jaki dostarczamy naszemu organizmowi w diecie, pod postacią słodzonych napojów - badania te jednak stanowią jedynie punkt wyjścia do podjęcia dalszych etapów i poszerzenia pola eksploracji, a nie mogą być na tym poziomie traktowane jako generalna zależność.

Innym problemem, a tym samym ograniczeniem dla prowadzonych badań były nawyki, które podyktowane są stylem życia. Z założenia spożywanie napojów energetycznych ma utrzymać nas w stanie pełnej aktywności i ograniczyć sen - stąd nie do końca pewne wnioski. Niemniej jednak, spodziewać się można, że jeśli osoby prowadzące ten rodzaj stylu życia, dopuszczą możliwość zwiększenia liczby godzin snu w ciągu nocy, zmniejszą także przyjmowane ilości cukru w codziennej diecie, co podyktowane będzie zmniejszeniem jego zapotrzebowania przez organizm. Pamiętać należy bowiem, że zbyt mała ilość snu, może stanowić przyczynę zwiększenia ryzyka wielu chorób oraz pogorszenia się kondycji naszego organizmu. [1]

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze