Opryszczkowe zapalenie mózgu

Wirusy to patogeny zawierające DNA albo RNA nie zdolne do namnażania poza komórką. Moja one zdolność atakowania układu nerwowego. Wymienia się kilka zespołów, które tam wywołują i są to m. in. zapalenie rdzenia, opon i mózgu, samych opon a także inne.
Opryszczkowe zapalenie mózgu może zostać wywołane przez jeden ze znanych serotypów wirusa Herpes Simple, a mianowicie typ 1 (wirus opryszczki wargowej) oraz typ 2 (wirus opryszczki narządów płciowych). Jest zjawiskiem występującym dość często.
Opryszczkowe zapalenie mózgu - Objawy i przebieg
Przyczyną opryszczkowego zapalenia mózgu jest wirus opryszczki, który wniknął do naszego organizmu przez uszkodzoną skórę bądź błonę śluzową, następnie przenosi się przy pomocy włókien nerwowych do zwojów nerwowych (najczęściej w zwoju trójdzielnym, szyjnym górnym i zwoju nerwu błędnego) i tak pozostaje utajony. Najczęściej atakuje młode osoby do 25 go roku życia (pierwotne zakażenie) lub w wieku 50 lat (zakażenie z formy utajonej, przebywającej w organizmie).
Wirus może zostać uaktywniony po pewnym czasie (przebywał w stanie utajonym) co jest bardzo częste bądź do zapalenia mózgu dochodzi na drodze bezpośredniej (szybka aktywacja i szerzenie wirusa) co jest spotykane znacznie rzadziej. Może jednak wystąpić np. u kobiet ciężarnych bądź nowo narodzonych dzieci.
W przypadku zakażenia wirusem opryszczki mózgu dochodzi do pojawienia się następujących objawów: silny ból głowy, nudności, odruch wymiotny, wymioty, ból w karku, problemy z utrzymaniem równowagi, gorączka, problemy z mową, ze słuchem, niedowłady, zmiany osobowości i wiele innych.
Opryszczkowe zapalenie mózgu - Leczenie
Rozpoznanie i leczenie opryszczkowego zapalenia mózgu
Diagnostyka opiera się na zebraniu dokładnego wywiadu, zbadaniu pacjenta, obserwacji objawów a także wykonaniu badania płynu mózgowo- rdzeniowego, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Leczenie polega na szybkim włączeniu widarabiny lub aciklowiru. Dodatkowo w celu zmniejszenia obrzęku mózgu- kortykosteroidy.
Nigdy nie należy bagatelizować pierwszych pojawiających się objawów, konieczna jest konsultacja lekarska. Wirus ten bowiem może doprowadzić do śmierci.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.merckmanuals.com/home/infections/viral_infections/herpes_simplex_virus_infections.html
- http://www.pdrhealth.com/diseases/herpes/symptoms
- http://www.nature.com/nm/journal/v5/n11/abs/nm1199_1256.html
- http://www.pnas.org/content/101/5/1315.short
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0006899374900018
Bibliografia:
- „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
- „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
- „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.