Zaloguj
Reklama

Migrena - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr farm. Michał Mańka
Ból głowy
Fot. Pantherstock
Ból głowy
(4)
Reklama

Na migrenę cierpi około 15 proc. populacji naszego globu, powodując niesprawność fizyczną, psychiczną i znacznie obniżając jakość życia pacjentów. Leczenie napadu migreny o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu polega głównie na stosowaniu leków przeciwbólowych (kwas acetylosalicylowy, naproksen, ibuprofen, doklofenak, paracetamol).

Objawy i przebieg migreny

Dostępne w sprzedaży odręcznej w aptekach są również preparaty złożone zawierające lek przeciwbólowy i kofeinę lub kodeinę, które wzmagają działanie lecznicze tych pierwszych. Mniej skutecznym w leczeniu napadów migreny okazał się metamizol (uważany za silny lek przeciwko innym rodzajom bólu).

Warto pamiętać o tym, aby nie nadużywać lekówprzeciwbólowych, co może spowodować ból głowy z powodów jatrogennych (wynikających z samego leczenia przeciwbólowego). Dlatego zaleca się ograniczenie przyjmowania tych farmaceutyków do 15 dni w miesiącu.

Leki stosowane w napadzie migreny podczas nieskuteczności standardowych środków przeciwbólowych, to triptany (sumatriptan, rizatriptan).

Zastosowanie w leczeniu napadów migreny mają również leki przeciwwymiotne. Podaje się je choremu w celu opanowania nudności i wymiotów – tak częstych w przebiegu migreny.

Najczęściej stosowanym lekiem przeciwwymiotnym podczas leczenia migreny jest metoklopramid. Skuteczny jest również itopryd – lek prokinetyczny działający w górnym odcinku przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica), czyli inaczej niż metoklopramid, aktywny leczniczo w jelitach.

Należy pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z napadami migreny jest jej zapobieganie. W tym celu, zastosowanie mają:

  • beta-blokery (propranolol, metoprolol, bisoprolol),
  • flunaryzyna,
  • leki przeciwpadaczkowe (kwas walproinowy, topiramat),
  • leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, wenlafaksyna)

W łągodniejszych postaciach migreny można zastosować preparat magnezu, witaminy z grupy B (zwł. ryboflawina), preparaty roślinne sporządzone na bazie wrotyczu pospolitego, miłorzębu japońskiego, rumianku, imbiru i złocienia maruna oraz preparaty koenzymu Q10.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Linde M., Cephalea Headache Centre and Institute of Neuroscience and Physiology, Sahlgrenska Academy, Göteborg University, Gothenburg, Szwecja, Migrena - współczesne kierunki leczenia.
  2. Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W., Klinika Neurologii Akademii Medycznej w Gdańsku, Migrena - rozpoznanie i leczenie.

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze