Choroby o podłożu naczyniowym - objawy, diagnoza, leczenie

Choroby układu naczyniowego mózgu są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i inwalidztwa. Zrozumienie i dokładnie poznanie mechanizmów towarzyszących niedomodze krążenia mózgu pozwala na szybką pomoc choremu i podjęcie leczenia.
Choroby o podłożu naczyniowym - Objawy i przebieg
Udar mózgu
W momencie utraty kontroli nad metabolizmem mózgu, pojawia się poważny problem związany z jego ukrwienia. Brak substancji energetycznych prowadzi do silnego deficytu energetycznego a co ważne w ognisku niedokrwienia dochodzi do narastania kwasicy.
Proces ten prowadzi do rozszerzenia naczyń. W skutek znaczącego rozszerzania się stopnia niedokrwienia w ognisku niedokrwiennym dochodzi także do porażenia naczyń. Wszystkie te procesy prowadzą do spadku ciśnienia perfuzyjnego wokół ogniska niedokrwienia. Krew przepływa z ogniska niedokrwienia do obwodu. Znanym zjawiskiem jest także brak wznowienia przepływu tj. pomimo powrotu krążenia niedomoga mikrokrążenia cały czas się utrzymuje.
U chorych z uszkodzeniem jednej półkuli mózgu (lewa bądź prawa) występuje niedokrwienie nie tylko po stronie ogniska, lecz również po stronie przeciwnej.
W przypadku udaru mózgu, zamknięcie przedniej tętnicy mózgu powoduje najczęściej:
- niedowład,
- zaburzenia czucia po stronie przeciwnej
- nietrzymanie moczu,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia zachowania, apatia
- W przypadku zamknięcie tętnicy środkowej mózgu mamy do czynienia najczęściej z:
- niedowład,
- zaburzenia czucia,
- niedowidzenia po stronie przeciwnej do zamknięcia
- zaburzenie mowy (jej rozumienia, pisania, czytania),
- zaburzenie widzenia przestrzennego
Udar w obrębie unaczynienia tętnicy tylnej mózgu doprowadza do takich objawów jak:
- zaburzenia widzenia,
- ślepota,
- niezdolności rozumienia pisanych słów,
- zaburzenia pamięci,
- zaburzenia czucia, bólu,
- zaburzenia ruchu gałek ocznych
- Podział udarów
Udar mózgu dzielimy na niedokrwienny (stanowi 80% wszystkich udarów) oraz krwotoczny stanowi ok. 20% wszystkich udarów). Należy także wspomnieć o TIA (przemijającym niedokrwieniu mózgu).
Przemijające niedokrwienie mózgu (transient ischemic attack - TIA) jest to stan, w którym objawy ustępują do 24 godzin i jest stanem zagrożenia udarem.
Udar niedokrwienny jest najczęstszą przyczyną udarów mózgu. Jego przyczyną jest ostra niedomoga krążenia mózgowego, spowodowana zaburzeniami przepływu krwi.
Udar krwotoczny mózgu spowodowany jest nagłym wylewem krwi z pękniętego naczynia. Na skutek tego dochodzi do niszczenia tkanki mózgu. Wyróżnia się dwa rodzaje krwotoku - podpajęczynówkowy oraz śródmózgowy.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.uic.edu/com/ferne/pdf/pathophys0501.pdf
- http://www.stroke.org.uk/sites/default/files/F25_Bleeding%20in%20the%20brain%20-%20haemorrhagic%20stroke_0.pdf
- http://www.megamed.pl/files/Czynniki%20ryzyka%20i%20profilaktyka%20udar%C3%B3w%20m%C3%B3zgu.pdf
- http://www.neurology.org/content/33/2/222.short
- http://www.stroke.org/site/DocServer/NSA_complete_guide.pdf
Bibliografia:
- „Udar mózgu” red. Andrzej Szczudlik, red. Anna Członkowska, red. Hubert Kwieciński, red. Agnieszka Słowik, 2007
- „Udar mózgu. Postępowanie diagnostyczne i terapia w ostrym okresie udaru”. Janusz Siebert, Walenty M. Nyka, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd.2.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.