Witam, byłem 2 lata jako nieletni w zakładzie psychiatrycznym przez te dwa lata...
Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta
Temat: Zaburzenia czynności zwieraczy (1)
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/zaburzenia-czynnosci-zwieraczy/watek/584594/1.html#p584594https://www.forumneurologiczne.pl/forum/zaburzenia-czynnosci-zwieraczy/watek/584594/1.html Zaburzenia czynności zwieraczy GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Prawidłowa i świadoma kontrola zwieraczy jest niezbędna człowiekowi przy czynności oddawania moczu i stolca. Wykształca się w pierwszych latach życia. Ośrodek sterujący tymi procesami znajduje się w rdzeniu kręgowym na poziomie kości krzyżowej i podlega "nadzorowi" mózgu. W różnych chorobach ośrodki te mogą ulec uszkodzeniu.
Zaburzenia czynności zwieracza pęcherza moczowego
Mogą polegać na zaburzeniu magazynowania moczu lub upośledzonym opróżnianiu pęcherza moczowego. Wynikają one z nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza lub niesprawnego zwieracza.
Ostre zatrzymanie moczu spowodowane jest najczęściej poprzecznym uszkodzeniem rdzenia kręgowego (uraz, guz, krwotok), stwardnienie rozsiane, choroby mózgu (udar, guz, uraz) czy polineuropatie. Przewlekłe dolegliwości, czyli oczekiwanie na mikcję, jej wymuszanie występują najczęściej u mężczyzn przy przeroście gruczołu krokowego.
Natomiast nietrzymanie moczu polegające na częstomoczu i przymusowym oddaniu moczu zaraz po odczuciu parcia towarzyszą m.in. w zapaleniu pęcherza i stwardnieniu rozsianym.
Zaburzenia w oddawaniu stolca
Wiążą się z zatrzymaniem stolca, czyli niemożnością wydalenia kału, które występuje w chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, po urazie rdzenia kręgowego. Zaś nietrzymanie stolca spotyka się w uszkodzeniu rdzenia kręgowego, w polineuropatii cukrzycowej, po zabiegach operacyjnych na odbytnicy oraz chorobach zwyrodnieniowych i naczyniowych mózgu.
Dorota Kozera
Literatura:
1) A. Prusiński: "Neurologia praktyczna". - Gość
- Uszkodzony układ pozapiramidowy po neuroleptykach
- uraz aksonalny
Wtajcie, dziękuje za przyjęcie do grupy. Mój syn 30 maja miał wypadek,ma...
- Pragiola na polineuropatię
Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy brał ktoś na bóle...
- Piekące nogi
Witam serdecznie. Lekarz neurolog stwierdził u mnie neuropatia aksonalna. Mam 38 lat...